Potravináři mohou letos znovu získat značku Česká chuťovka

Praha 26. srpna (ČTK) - Výrobci potravin z Česka se mohou letos znovu ucházet o značku Česká chuťovka, která jim má pomoci proniknout s jejich produkty do povědomí zákazníků. Přihlášky do soutěže mohou posílat do 12. září. Ocenění, která se udělují v deseti kategoriích, budou předána 11. října v sídle Senátu, oznámili dnes organizátoři.

Cílem soutěže, která se koná jedenáctým rokem, je podle pořadatelů snaha objevit chutné české potraviny. Umožňuje dát o sobě vědět i malým a středním výrobcům, kteří si nemohou na rozdíl od velkovýrobců dovolit nákladnou reklamu svých produktů.

Hlavním kritériem soutěže jsou chuťové vlastnosti výrobku, hodnocení ale odráží také jeho kvalitu z hlediska surovinového složení, uvedla předsedkyně hodnotitelské komise Jana Dostálová z Vysoké školy chemicko-technologické.

Loni komise hodnotila na 230 produktů. Od počátku soutěže o "značku, která si na nic nehraje", získaly toto ocenění dvě stovky českých firem pro 822 svých výrobků. V souběžné soutěži o značku Dětská chuťovka, kterou hodnotí dětská porota, získalo ocenění 84 českých výrobců pro celkem 143 potravin pro děti ve věku od šesti do 16 let.

Od roku 2013 je komisí každoročně udělován titul Rytíř české chuti. Je určen osobnosti, která se svou dlouholetou prací v některém z potravinářských oborů zasloužila o výbornou pověst českých potravin.

Značku Dobrý tuzemský potravinářský výrobek Česká chuťovka se rozhodla založit skupina nezávislých potravinářských odborníků v 90. letech, kdy vrcholilo období honby spotřebitelů za co nejlevnějšími potravinami, čemuž se přizpůsobovali nejen prodejci, ale i výrobci potravin, aby obstáli v konkurenci levných výrobků mnohdy ze zahraničí.

Podle pravidel se soutěží například v kategorii pekařských, cukrářských, mléčných i masných výrobků. Svoji kategorii mají třeba nealkoholické nápoje, ale i piva, vína a lihoviny. Přihlášený výrobek musí splňovat vysoké senzorické parametry, zejména výrazné chuťové vlastnosti, stojí v pravidlech.

26.08.2019 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2019) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět