Vláda bude mít neutrální postoj k delší lhůtě Senátu na zákony

Praha 24. srpna (ČTK) - Prodloužení lhůty na projednávání zákonů v Senátu z nynějších 30 na 60 dní, jak v novele ústavy navrhl Senát, je podle vlády výsostnou záležitostí Parlamentu. Vláda proto v pondělí, až bude projednávat senátní novelu, zaujme zřejmě podle návrhu svého stanoviska neutrální postoj. Vláda v návrhu stanoviska dále uvádí, že jako vrcholný orgán výkonné moci nechce zasahovat do procesních záležitostí zákonodárné moci. Na předložení této ústavní změny se před časem dohodli předsedové obou komor Radek Vondráček (ANO) a Jaroslav Kubera (ODS).

Senát by měl podle předkladatelů prodlouženou lhůtu využít k preciznějšímu projednávání zákonů. Mohl by je posuzovat například ve dvou kolech. Pokud by předlohu v prvním kole neschválil ani neodmítl a pokud by se ji senátoři rozhodli pozměnit, úpravy by před závěrečným kolem schvalování měl projednat věcně příslušný výbor.

Podobnou úpravu ústavy Senát navrhl už v minulosti. Návrh ústavního zákona z prosince 2009, který obsahoval i další změny, Sněmovna před koncem volebního období neprojednala. Podobně dopadl i vládní návrh z roku 2015. Proto senátoři chtějí prosadit prodloužení lhůty bez dalších změn ústavy.

Vláda si je podle návrhu stanoviska vědoma, že třicetidenní lhůta pro projednání zákonů v Senátu je krátká. Například sněmovní výbory mají standardně na projednání zákonů 60 dní.

Prodloužení lhůty přispěje podle vlády ke zkvalitnění parlamentní kontroly hlavně při projednávání složitějších a rozsáhlejších návrhů. Vláda ale upozorňuje na to, že prodloužení legislativního procesu bude nutné zohlednit především při projednávání těch návrhů zákonů, které zavádějí právo EU. Poukazuje i na to, že bude nutné novelizovat jednací řád Senátu i zákon o styku obou parlamentních komor.

Bez ohledu na stanovisko vlády dostanou senátní předlohu k projednání poslanci. Zatím není jasné, kdy se jí budou zabývat.

24.08.2019 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2019) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět