Senát umožnil státu výhodnější podmínky nákupu půdy do rezervy

Praha 14. srpna (ČTK) - Stát bude moci nabízet tržní cenu za pozemky, které bude chtít koupit kvůli udržení státní půdní rezervy. Počítá s tím novela zákona o Státním pozemkovém úřadu (SPÚ), kterou dnes schválil Senát. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident. Změna zákona má nabýt účinnosti prvním dnem druhého měsíce po vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Vláda nutnost změny zdůvodnila tím, že za současného stavu není pozemkový úřad schopen konkurovat trhu. Stát novelou také získá přednostní právo na pozemky, které se převádějí z rezervy pro hospodaření SPÚ do rozvojových programů, jež schválila vláda. Nově bude podle novely také možné zařadit pozemky do veřejných nabídek opakovaně.
Novela má zjednodušit převod půdy organizačním složkám státu nebo státním organizacím a podnikům, které je potřebují pro rozvojové programy, pozemky by už neměly procházet účetnictvím ústředního správního úřadu. Obce si podle novely budou moci nově požádat o převod pozemků, které jsou definovány jako veřejná prostranství.
Senát na návrh výboru pro územní rozvoj a předsedy senátorů ODS Miloše Vystrčila doporučil vládě, aby upravila postavení svazků obcí při jednání s pozemkovým úřadem o bezúplatných převodech do obdobné pozice, ve které se dnes nacházejí obce a kraje. Vláda by také měla upravit postavení úřadu a žadatele o směnu pozemků do podoby, která nebude z hlediska určování ceny směňovaných pozemků zásadně odlišná. Třetím doporučením je pak návrh vytvořit nediskriminační podmínky pro revitalizace meliorovaných pozemků jejich vlastníky.

14.08.2019 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2019) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět