Senátní výbory daly Senátu ke změnám v EET rozdílná stanoviska

Praha 17. července (ČTK) - Senátní ústavně-právní výbor dnes doporučil plénu schválení novely, která rozšiřuje elektronickou evidenci tržeb i na další obory podnikání, například na řemeslníky a lékaře. Naproti tomu výbor pro hospodářství stejný návrh neschválil a chce do novely vložit pozměňovací návrhy. Horní komora rozhodne o předloze na schůzi příští týden.

Schválení novely navrhl v ústavně-právním výboru František Adámek (ANO). Výbor návrh podpořil o jediný hlas, když pro něj byli čtyři ze sedmi přítomných členů. V hospodářském výboru tento návrh neprošel, když pro něj hlasovali čtyři jeho členové, ale stejně tak čtyři byli proti.

Senátní hospodářský výbor doporučil novelu vrátit Sněmovně s pozměňovacími návrhy. Neprošel v něm návrh na zrušení celého zákona o EET. Obdobně už dříve schvátil Senát návrh zrušit daň z nabytí nemovitostí nebo zákon zakazující prodej v obchodech o vybraných svátcích. Sněmovna o tom ale dosud nerozhodla.

Hospodářský výbor dnes naproti tomu na návrh svého místopředsedy Lumíra Aschenbrennera (ODS) doporučil vyjmout z evidence tržeb pěstitelské pálenice a podnikatele nebo firmy s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Na návrh Herberta Pavery (STAN) doporučil zvýšit limit hotovostních tržeb pro možnost využití papírových účtenek ze schválených 600.000 korun také na rovný milion.

Někteří menší podnikatelé budou mít podle novely možnost evidovat tržby bez připojení k internetu ve zvláštním režimu. Budou k tomu potřebovat papírové účtenky, které jim poskytne finanční správa. Současně s tím se některé služby nebo vodné a stočné přesunou do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. Sněmovna z vládní předlohy vyřadila z povinnosti evidence tržeb například sociální služby.

Novela zákona o EET především reaguje na předloňské rozhodnutí Ústavního soudu, který část zákona o zavádění dalších vln evidence zrušil. Evidence začala platit od prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 je povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu.

17.07.2019 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2019) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět