ODS chce v Senátu vytvořit komisi kvůli auditu EK k Babišovi

Praha 4. června (ČTK) - Opoziční ODS chce v Senátu podnítit vznik nezávislé komise, která by zajistila objektivní posouzení informací ohledně předběžného návrhu auditu Evropské komise o údajném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a unijních dotací pro Agrofert. Vytvoření komise hodlá iniciovat spolu s dalšími senátorskými kluby. ODS to dnes oznámila na webu.

Opozice má v Senátu většinu na rozdíl od Sněmovny, kde dnes pravice neprosadila požadavek na zveřejnění auditu ani předložení oponentního stanoviska před jeho odesláním do Bruselu.

\"Senátorský klub ODS bude ve spolupráci s dalšími senátorskými kluby iniciovat vznik nezávislé senátní komise, která bude garantovat sumarizaci a objektivní posouzení veškerých informací v souvislosti s předběžnou auditní zprávou Evropské komise,\" uvádí se v usnesení frakce občanských demokratů.

Senát se bude vznikem komise zabývat zřejmě na schůzi, která začne za týden. Auditem komise se zabýval také senátní výbor pro záležitosti EU, jehož členové připravují usnesení pro horní komoru.

Senátorský klub Starostů vyjádřil znepokojení nad tím, že Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) proplácí firmě Agrofert dál zemědělské dotace, přestože je Evropská komise pozastavila až do vyřešení podezření, že český premiér je ve střetu zájmů. Tyto dotace tak nyní jdou z kapes českých daňových poplatníků. Podle Starostů selhala dozorčí rada fondu. Senátoři za STAN proto budou chtít, aby se k tomu zástupce fondu za týden vyjádřil na schůzi Senátu.

\"Politici zvolení do dozorčí rady SZIF naprosto selhali. Andrej Babiš a zřejmě i ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) nastavovali a tím i ovlivňovali dotační programy a vlastní podmínky získávání dotací. To budeme jako stát jen těžko vydýchávat,\" dodal k tomu místopředseda Senátu Jan Horník (STAN).

04.06.2019 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2019) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět