Senátní výbor se distancoval od cesty Ondráčka na Ukrajinu

Praha 5. června (ČTK) - Senátní zahraniční výbor se dnes distancoval od nedávné cesty poslance KSČM Zdeňka Ondráčka na území Ukrajiny, které ovládají proruští separatisté. Podobně jako sněmovní zahraniční výbor v půli května zdůraznil, že Ondráčkova mise nebyla oficiální parlamentní návštěvou. Senát jako celek ale tuto záležitost asi řešit nebude, ani na program jednání Sněmovny se nedostala.

\"Výbor se distancuje od cesty poslance Zdeňka Ondráčka na okupované území Ukrajiny dne 11. května,\" stojí v usnesení. Členové výboru zároveň deklarovali, že se \"nejednalo o oficiální návštěvu delegace Parlamentu ČR.

Ondráčka podle záběrů zveřejněných na twitteru přijali oficiálně představitelé mezinárodně neuznávané Doněcké lidové republiky, zahráli mu českou hymnu. Ondráček již dříve ČTK řekl, že cesta byla soukromá a že Česko oficiálně nezastupoval. Na facebooku se ohradil proti slovům ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), že dělá Česku ostudu. \"Já tam do té válečné oblasti na vlastní nebezpečí přivezl hračky, omalovánky a pastelky dětským sirotkům a on tam posílá miliony korun pro fašistické neziskovky, armádní výstroj a zbraně, kterými jsou zabíjeni rodiče těchto dětí,\" napsal.

Premiér Andrej Babiš (ANO) prohlásil, že Ondráčkova cesta nebyla v souladu se zahraniční politikou české vlády. Od cesty se distancovala nejen česká diplomacie, ale i opoziční politici. Prezident Miloš Zeman uvedl, že pokud byla cesta komunistického poslance soukromá, nikomu do ní nic není, byť Ondráčkovi zahráli českou hymnu..

Česká republika samozvané republiky proruských separatistů neuznává a trvá na tom, že jimi ovládaná území, stejně jako Ruskem anektovaný Krym, jsou nedílnou součástí Ukrajiny.

05.06.2019 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2019) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět