Vlastníci lesů chtějí urychlit výplatu peněz na boj s kůrovcem

Praha 16. května (ČTK) - Tři miliardy korun, o jejichž vyčlenění ze státního rozpočtu na boj s kůrovcovou kalamitou se vyjednává, by bylo podle ministerstva zemědělství možné uvolnit koncem roku. Soukromí vlastníci lesů je ale potřebují rychleji. Podporu našli mezi senátory během dnešního veřejného slyšení i u ministerstva životního prostředí.

\"Peníze budou vypláceny na konci letošního roku,\" řekl při slyšení náměstek ministra zemědělství pro řízení lesního hospodářství Patrik Mlynář. Podle něj by se k uvolnění částky mělo příští týden vyjádřit ministerstvo financí, poté o ní rozhodne vláda. Podle náměstka ministryně financí Karla Tylla by to kabinet měl podpořit. Peníze by pak měly vyplácet jednotlivé kraje, dodal Mlynář. Vyjednávání o daňových úlevách týkajících se lesů a palivového dřeva byla zatím neúspěšná.

Předseda senátorů opoziční ODS Miloš Vystrčil uvedl, že stát by měl peníze vyplácet okamžitě, ne o tom diskutovat a vymlouvat se. \"Ne aby to trvalo čtyři, pět, sedm měsíců,\" řekl. Připomněl, že státní podnik Lesy ČR musel v uplynulých letech do rozpočtu převést 33 miliard korun, které si firma měla nechat na boj s kůrovcem. Tyll uvedl, že peníze byly využity na investice do školství, na obranu a bezpečnost podle vládních priorit.

Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká několik let. Současná situace je podle odborníků ale nejhorší v historii.

Podnětem k veřejnému slyšení byla loni na podzim zorganizovaná petice Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR (SVOL), kterou podepsalo 17.000 lidí. Pomoc státu chtějí kvůli tomu, že jejich peníze nestačí ani na obnovu vykácených míst. \"Apelujeme na to, aby vláda připravila jakýsi Marshallův plán pro lesy,\" uvedla za organizátory petice Marie Růžková.

Vlastníci lesů by také chtěli, aby jim stát umožnil dovoz sazenic listnatých stromů nebo redukci stavů přemnožené spárkaté zvěře, aby nově vysazené lesy nespásla. Pro příští rok kvůli tomu chtějí od státu pomoc pět až sedm miliard korun. Jejich požadavky podpořil senátní podvýbor pro zemědělství, uvedl jeho člen Tomáš Czernin (TOP 09).

\"Ministerstvo životního prostředí podporuje tuto petici v celém jejím rozsahu,\" uvedl náměstek pro řízení sekce ochrany přírody a krajiny Vladimír Dolejský. Důraz kladl hlavně na snížení stavů spárkaté zvěře. Ministerstvo zemědělství chce v příštích týdnech povolit celoroční lov daňků a jelenů sika, kteří ožírají sazenice zejména listnatých stromů.

Podle zástupců majitelů nestátních lesů, jichž je v Česku 300.000 a patří jim 49 procent lesů v Česku, byl o problému již loni informován premiér Andrej Babiš (ANO). \"Nasliboval hory doly, žádné peníze nedal,\" dodal další ze zástupců petičního výboru Richard Podstatzký.

Spolu s komorou církevních lesů, která byla založena letos v lednu, má SVOL 665 členů. Obhospodařují 532.400 hektarů lesů.

16.05.2019 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2019) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět