Senát upravil novelu, která má zrychlit proces vyhoštění cizinců

Praha 2. května (ČTK) - Senát chce zachovat dosavadní úpravu o doložení příjmů cizinců, kteří v Česku chtějí studovat. Doporučil tak dnes pozměnit novelu cizineckého zákona, kterou bude muset opětovně posoudit Sněmovna. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se k úpravě postavil neutrálně.

Novela má především zrychlit proces vyhoštění cizinců, kteří byli v Česku opakovaně odsouzeni pro úmyslný trestný čin. Proces by měl podle Hamáčka trvat nejvýše půl roku mimo jiné díky tomu, že by soudy, i Nejvyšší správní soud, měly na rozhodnutí o odvolání nejvýše 90 dní. Nyní může řízení o zrušení cizincova povolení k pobytu trvat podle ministra i déle než dva roky.

Repatriace cizince by neměla být možná do zemí, které ČR nepovažuje za bezpečné a kde by mu hrozila újma na zdraví. Senát se neztotožnil s návrhem svého zahraničního výboru, který chtěl zachovat dosavadní širší znění důvodů pro nemožnost repatriace. Senátor ČSSD Jiří Dienstbier v této souvislosti upozorňoval na možný rozpor s evropskou úmluvou o lidských právech. Podle Hamáčka i senátního ústavně-právního výboru ale novela není v rozporu s českým právním řádem.

O přijetí novely stojí Hospodářská komora, podle níž držitelé dvouletých zaměstnaneckých karet budou už od letošního července oprávněni přejít k jinému zaměstnavateli nejdříve až po šesti měsících. Podle komory to omezí \"predátorské praktiky zejména polských náborářů, ale i některých českých pracovních agentur\", které zneužívají administrativně náročnější český proces získávání pracovních víz.

Novela také umožní vládě zavést mimořádná pracovní víza na omezenou dobu jednoho roku. Vláda tak podle něj bude moci pružně reagovat na potřeby trhu. Bude moci stanovit kvóty pro ekonomické migranty. Novela počítá také se zavedením povinných integračních kurzů pro zahraniční pracovníky. Kurzy mají podle tvůrců zákona pomoci cizincům orientovat se v novém prostředí, seznámit je s právy a povinnostmi nebo s místními poměry a zvyklostmi a se základními hodnotami ČR i EU.

Kvóty pro ekonomické migranty by měly stanovit maximální počet žádostí o pobytová oprávnění za účelem zaměstnání, které by české ambasády směly v nejbližším roce přijmout. Případné zavedení kvót vláda zdůvodňuje přetížeností zastupitelských úřadů, které povolení vyřizují. Za uplynulé roky se počet žádostí o pracovní pobyty zvýšil desetinásobně. V roce 2014 jich bylo zhruba 3000, v roce 2018 již přes 30 tisíc.

02.05.2019 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2019) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět