Senát: Vláda by měla zlepšit podporu postižených regionů

Praha 3. května (ČTK) - Vláda by podle Senátu měla začít masivně podporovat strukturálně postižené regiony i menší územní celky, jakými jsou Jesenicko, Šluknovsko, Bruntálsko nebo Znojemsko, podle jejich specifických potřeb. Horní komora k tomu dnes vyzvala vládu na základě veřejného slyšení, které uspořádala koncem ledna k situaci v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji.

Horní komora konstatovala, že přes dosavadní přístup se rozdíly mezi regiony zvyšují. \"Reálně není měřena, respektive vyhodnocována kvalita života na základě ukazatelů, které by funkčně porovnávaly úroveň regionálního rozvoje, úspěšnost a efektivitu regionálních intervencí,\" shodli se senátoři.

Kabinetu adresoval Senát dvě desítky doporučení?, které by měl v postižených regionech provést. Měl by je zvýhodňovat proti ostatním regionům mimo jiné jednoduchou sníženou daní a směřovat do nich zásadní část prostředků z fondů EU. Měl by také více zvýhodnit a podporovat místní malé a střední podnikatele například odpuštěním daní pro první roky podnikání.

Stát by měl podle Senátu budovat zanedbanou veřejnou infrastrukturu a občanskou vybavenost v obcích těchto regionů. Obce a kraje v postižených regionech by podle senátorů měly být zvýhodněny v rámci rozpočtového určení daní. V postižených regionech by také měly začít vznikat pracoviště státních vysokých škol a měly by být zavedeny zvýhodněné startovací a stabilizační programy pro lékaře a učitele k zajištění veřejných služeb.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) při veřejném slyšení uvedla, že loni bylo ve vládním programu RE:START na hospodářskou přeměnu uvedených tří postižených krajů k dispozici 12 miliard korun. Dalších šest miliard korun z unijních fondů bude poskytnuto na školství, zdravotnictví, životní prostředí a infrastruktury, uvedla Dostálová. Samy regiony si podle ministryně musí určit strategické projekty, které povedou k reálné změně.

03.05.2019 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2019) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět