Senát chce, aby vláda vyzvala Čínu k dodržování lidských práv

Praha 20. března (ČTK) - Senátoři žádají český kabinet, aby vyzval čínskou vládu k zastavení pronásledování občanů kvůli jejich víře nebo etnické příslušnosti a k okamžitému propuštění takzvaných vězňů svědomí. Senát to na návrh Marka Hilšera z klubu Starostů uvedl v usnesení k petici proti pronásledování stoupenců meditačního hnutí Fa-lun-kung (Falun Gong) čínským režimem.

Členové vlády a prezident Miloš Zeman by také měli podle horní komory využívat \"všech vhodných příležitostí\" při jednání s čínskými politiky k otevření diskuse o této záležitosti.

\"Porušování lidských práv v Číně je závažný fakt. Týká se i etnických menšin a různých jiných náboženství, jako jsou například křesťané,\" uvedl Hilšer. Podle náměstka ministra zahraničí Lukáše Kauckého je podpora dodržování lidských práv ve světě důležitou součástí české zahraniční politiky. \"Česká republika aktivně upozorňuje na pronásledování náboženských menšin v Čínské lidové republice,\" řekl senátorům.

Senátní usnesení vyjadřuje znepokojení nad porušováním lidských a občanských práv a svobody náboženského vyznání v Číně. Vyjadřuje podporu utiskovaným menšinám, skupinám i jejich rodinám. Představitelé české zahraniční politiky mají podle horní komory toto stanovisko jednotně uplatňovat.

Čínský velvyslanec Čang Ťien-min se z dnešního projednávání petice, kterou podepsalo přes 38.000 lidí, omluvil. V úterý ale podle informací ČTK v této věci navštívil předsedu Senátu Jaroslava Kuberu (ODS).

Meditační praxe Fa-lun-kung pochází z buddhismu. Zahrnuje pomalá, energetická cvičení a klade důraz na hodnoty pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. Věnují se jí lidé ve více než stovce zemí. Původně byla v Číně podporována i vládou, od července 1999 jsou ale její členové perzekvováni.

20.03.2019 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2019) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět