Senát uspořádá slyšení o potřebnosti kanálu Dunaj-Odra-Labe

Praha 20. března (ČTK) - Senát se rozhodl uspořádat veřejné slyšení o tom, zda Česko potřebuje vodní kanál Dunaj-Odra-Labe. Rozhodl o tom dnes na doporučení svých výborů evropského a pro územní rozvoj a životní prostředí. O termínu slyšení rozhodne počátkem května. Projekt vodního kanálu dlouhodobě podporuje prezident Miloš Zeman, proti jsou naopak ekologové.

Předmětem jednání má být mimo jiné studie proveditelnosti vodního díla, kterou má vláda dostat před koncem května, uvedla senátorka Jitka Seitlová (KDU-ČSL). Připomenula, že podle posledních úvah se počítá kvůli vysokým nákladům pouze s propojením Dunaje a Odry, což se nelíbí představitelům vodní dopravy v Česku. Náklady na dunajsko-oderskou část jsou odhadovány na 283 miliard korun, připojení Labe by stálo dalších více než 300 miliard korun.

Studie, kterou loni představilo ministerstvo dopravy, podle Seitlové stála 25 milionů korun. Podle jejích tvůrců ukázala, že propojení Dunaje s Odrou je téměř za všech okolností efektivní. Labská větev byla naopak vyhodnocena jako riziková. Stavbu na Labi by komplikovaly například nutné lodní výtahy, které by musely vytahovat lodi do výšky několika desítek metrů.

Předseda senátní ústavní komise Jiří Dienstbier (ČSSD) doufá, že slyšení napomůže tomu, jak \"šílený megalomanský projekt\" zastavit. Jediným důvodem, proč se myšlenka kanálu udržuje při životě, je podle senátora to, \"aby měl někdo miliony z těchto studií\".

Koridor by podle zastánců projektu přinesl velké ekonomické možnosti, zároveň by pomohl skomírající lodní dopravě. Ekologové namítají, že koridor by zničil zbytky relativně přirozených ekosystémů střední Evropy a měl by výrazný dopad na krajinu a vodní režim v zemi.

Schválením záměru uspořádat slyšení březnová schůze Senátu skončila.

20.03.2019 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2019) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět