SEN 21 připraví žalobu na Zemana, senátorské kluby se neshodují

Senátorský Klub pro liberální demokracii - Senátor 21 (SEN 21) připraví text žaloby na prezidenta Miloše Zemana za hrubé porušení ústavy, oznámil dnes jeho předseda Václav Láska. Klub KDU-ČSL a nezávislých vyjádřil Láskovi podporu, senátoři ODS naopak nevidí šanci na úspěch. Impulzem k přípravě žaloby byly podle Lásky zásahy prezidenta a zaměstnanců Hradu do justice. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček záměr na twitteru označil za další nenávistný pokus o zviditelnění v médiích. Nenávistí podle něj rozdělují společnost hlavně ti, kteří se zaklínají liberální demokracií.

Senátní ústavně-právní výbor minulý týden odmítl řešit případnou žalobu na Zemana kvůli podezření z ovlivňování soudců hlavou státu. Jednat o tom chtěli právě zástupci Klubu pro liberální demokracii. Předseda výboru Miroslav Antl (ČSSD) tehdy poznamenal, že senátor Tomáš Goláň by si měl pro projednání žaloby Senátem zajistit podporu nejméně třetiny senátorů.

Senátoři SEN 21 dnes řekli, že se chtějí věnovat i Zemanovým dřívějším skutkům, do diskuse s ústavními právníky jich mají už teď vytipovanou zhruba dvacítku. Podle Lásky by jich z následných diskusí s ústavními právníky mohlo být vybráno a právně vyargumentováno kolem pěti až deseti. Text chtějí senátoři připravit ve dvou krocích. Nejprve chtějí fakticky skutky popsat a představit je veřejnosti zhruba do dvou týdnů. Následně se pustí do právní argumentace, pro kterou si vyčlenili asi další čtyři týdny.

V klubu je šest senátorů z jednaosmdesátičlenné horní komory.

Zatímco předseda senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislých Petr Šilar Láskův krok uvítal a nabídl mu i pomoc z hlediska právních rad, občanští demokraté i přes nesouhlas s některými Zemanovými výroky a postoji nenachází v prezidentově jednání podstatné narušení demokratického řádu v České republice. \"Myslíme, že tato iniciativa rozvlní veřejnou debatu a mediální scénu, ale skončí jako všechny předchozí. Nebude shledána opodstatněnou, a pokud by byla Ústavnímu soudu skutečně předložena, tak ji zamítne,\" řekl místopředseda senátorského klubu ODS Jiří Oberfalzer.

Podle Petra Holečka, předsedy klubu STAN, by se situací měl zabývat senátní výbor pro bezpečnost. Předsedkyně klubu ANO Zdeňka Hamousová i šéf senátorů ČSSD Petr Vícha dopoledne řekli, že je se záměrem připravit žalobu zatím nikdo neseznámil.

Vztah Hradu k justici se začal veřejně probírat v uplynulých týdnech, kdy týdeník Respekt napsal, že kancléř Vratislav Mynář opakovaně kontaktoval soudce ve věcech, které se týkají Hradu a prezidenta. Mynář kontakty později potvrdil, nevidí na nich nic špatného. Zeman poté uvedl, že Mynář jednal se soudci z jeho pověření. Láska minulý týden podal trestní oznámení na kancléře. Mynář se podle něj opakovaně dopustil zasahování do nezávislosti soudu.

Žalobou pro hrubé porušení ústavy pohrozili senátoři Zemanovi už předloni, a to kvůli jeho váhání s odvoláním Andreje Babiše (ANO) z funkce ministra financí v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo. K přijetí návrhu žaloby na prezidenta je třeba souhlas třípětinové většiny senátorů přítomných na dané schůzi, což je 49 v případě účasti všech 81 členů horní komory. Podání žaloby by pak musely schválit ještě nejméně tři pětiny všech poslanců, tedy minimálně 120 členů dolní komory. Žalobu by projednával Ústavní soud.

30.01.2019 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2019) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět