Senát má svou roli. Už ukázal, že umí brzdit politické šílenosti, říká soudce Karel Šimka

V souvislosti s konferencí Kam kráčíš, Česko?, kterou pořádá Aspen Institute spolu s Hospodářskými novinami, vydala expertní skupina pod vedením soudce Nejvyššího správního soudu Karla Šimky zprávu o kvalitě vládnutí v České republice. Karel Šimka se v ní zamýšlí nad tím, jaké dopady má stavební právo na bytovou výstavbu, jak ovlivňuje kvalita dopravy ekonomiku země nebo jaká by měla být budoucnost jaderné energetiky Česka.

* Platí i dnes, co uvádíte ve zprávě, že politický systém je stabilní? Mám na mysli politické události posledních dnů.

Myslím, že docela jo. Máme v porovnání s ostatními zeměmi Visegrádu robustní ústavní systém. U nás je krásně vidět, jak je důležité mít dvoukomorový parlament volený jiným způsobem do horní komory a jiným do dolní. Senát plní svou roli pojistky a tlumiče. Už jen tím, že je jinak volený, že má volby každé dva roky, kdy se volí třetina senátorů. To zmírňuje politické šoky, vytváří to alternativu ke sněmovně a brzdí případné šílenosti, které by tam mohly vzniknout.

Další věc je, že i dominantní strana má dnes ve sněmovně jen nějakých 39 procent mandátů. Sama neprosadí žádné systémové změny. Ve stabilizovaných demokraciích, jako jsme my, je důležité zachovat ústavní systém. Je potřeba spíše toho moc neměnit a raději přežít a vstřebat případné politické šoky, spojené třeba s měnící se náladou lidí.

* Ale stále se ozývají hlasy, které by chtěly tento stav změnit: zrušit Senát, změnit systém voleb…

To se ale říkalo vždycky. I v roce 2001, za opoziční smlouvy a úplně jiných politických poměrů než dnes, se tehdejší velké strany pokusily posílit většinové prvky volebního systému do sněmovny. Možná jsou dnes rády, že to Ústavní soud zarazil. Dnes je situace paradoxně bezpečnější a stabilnější, protože změna by musela projít většinově jak ve sněmovně, tak v Senátu, což je nepravděpodobné. Diskuse o ústavním systému se vést může, ale právě proto, že je robustní, tak myslím, že změn nebude moc. To samé je otázka referenda. Tam nějaký posun být může, ale Senát pochopí, že nesmí schvalovat věci, které jsou schopny systém rozhodit.

Poznal, jakou udělal chybu, když v roce 2003 schválil přímou volbu prezidenta. Tam se senát zbavil své velmi významné kompetence - volit prezidenta. Snad si to uvědomil a nic podobného už neudělá.

21.11.2018 - Hospodářské noviny

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět