Štěch:Senátoři ČSSD budou mít problém se změnou služebního zákona

Většina senátorů vládní ČSSD bude mít podle končícího předsedy horní komory Milana Štěcha problém podpořit změnu služebního zákona, jak ji připravilo hnutí ANO premiéra Andreje Babiše a přijala Sněmovna. Senátoři by šli proti tomu, co sami prosadili, míní Štěch. Předlohu zatím podrobně nezná, protože do Senátu zatím nedoputovala. Očekává také, že se ke změně zákona ozve Evropská komise, která principy současného znění normy podmiňuje čerpání dotací.
Vláda podle změny schválené koncem října Sněmovnou bude moci z popudu příslušných ministrů odvolávat ministerské státní tajemníky.
\"Pokud by to mělo znamenat, že vláda dostane bianko šek na to, aby mohla provádět personální změny na ministerstvech a tím by byl princip služebního zákona velmi, velmi narušen, tak to podporu v našem klubu mít nebude,\" uvedl Štěch s tím, že byl zastáncem současné podoby služebního zákona. Poznamenal také, že novela mohla být ve Sněmovně předmětem politických obchodů.
Návrh prosadila v dolní parlamentní komoře koalice ANO a ČSSD s pomocí SPD a KSČM. Podle opozice bude tato změna znamenat návrat k politizaci státní správy. Novelu služebního zákona odmítla ze stejného důvodu i uskupení Rekonstrukce státu a Odborový svaz státních orgánů a organizací, podle něhož sněmovní úpravy odstranily jen nejhrubší nedostatky původního vládního návrhu.
Novelu předložila ještě menšinová vláda ANO. Nová pravidla by podle vládního hnutí měla více otevřít státní správu odborníkům zvnějšku a usnadnit odvolání vedoucích pracovníků na základě nového systému hodnocení.

11.11.2018 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2018) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět