Vizitky kandidátů na předsedu Senátu

Václav Hampl (56; nestraník za KDU-ČSL a SZ) - předseda senátního výboru pro záležitosti Evropské unie, do horní komory byl zvolen v říjnu 2014 jako nestraník za KDU-ČSL a Stranu zelených. Od února února 2006 do ledna 2014 byl po dvě volební období rektor Univerzity Karlovy, necelé tři roky také působil jako předseda České konference rektorů. V čele nejstarší české univerzity se potýkal mimo jiné s odmítnutím prezidenta Miloše Zemana jmenovat profesorem Martina C. Putnu.
Pražský rodák Hampl v polovině 80. let vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě UK, poté začal působit jako vědecký pracovník na tehdejší Fakultě dětského lékařství Univerzity Karlovy (nyní 2. lékařská fakulta). Od září 1991 pobýval pět let v USA, kde absolvoval pracovní stáž na Minnesotské univerzitě, poté se vrátil k vědecké práci na UK, kde se v roce 2002 stal profesorem lékařské fyziologie. Ve svém výzkumu se zaměřil na plicní cirkulaci a plicní hypertenzi.
Na přelomu století se začal angažovat v akademických orgánech Univerzity Karlovy, byl členem (2000 až 2005) a předsedou (2002 až 2005) Akademického senátu UK, zasedal i v senátu své fakulty. Do čela univerzity byl zvolen v říjnu 2006 ve třetím kole, kromě něj tehdy kandidovali dva další zástupci lékařských fakult. O čtyři roky později už neměl ve volbě rektora protikandidáta. Před zvolením do Senátu zasedal od roku 2002 do roku 2006 v zastupitelstvu Rudné u Prahy.
Hampl, který nebyl nikdy členem žádné politické strany, je ženatý a má tři děti.

Jan Horník (64; STAN) - předseda senátorského klubu Starostové a nezávislí, starosta Božího Daru, místopředseda hnutí STAN a člen krajského zastupitelstva.
Rodák z Mariánských Lázní absolvoval Vysokou školu zemědělskou v Praze, pracoval jako projektant závlah a odvodnění, vedoucí lyžařského areálu či podnikatel v cestovním ruchu.
V čele radnice města Boží Dar stojí již od roku 1990. V letech 1992 až 2006 byl členem ODA. Od roku 2000 zasedá v zastupitelstvu Karlovarského kraje, poprvé byl zvolen na kandidátce ODA, později jako nestraník za Evropské demokraty, Alternativu a TOP 09/STAN.
Senátorem je od roku 2004, zvolen byl jako nestraník na kandidátce Spojení demokraté - Sdružení nezávislých. O šest let později zvítězil ve volbách jako nestraník na kandidátce TOP/STAN. V Senátu je nyní předsedou klubu Starostové a nezávislí. Je členem organizačního výboru a výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. Místopředsedou hnutí STAN byl zvolen loni v březnu.
Je podruhé ženatý, z prvního manželství má dceru Michaelu, s druhou manželkou vychovává syny Daniela a Sebastiana.

Jaroslav Kubera (71; ODS) - v posledním volebním období (od 2016) byl místopředsedou Senátu, je členem zastupitelstva Ústeckého kraje a bývalým primátorem Teplic.
Rodák z Loun vystudoval gymnázium, vysokoškolské studium nedokončil. V letech 1967 až 1969 pracoval v oddělení dovozu Sklo Unionu Teplice a poté až do roku 1990 v obchodním oddělení Elektrosvitu Teplice. V letech 1990 až 1994 byl tajemníkem Městského úřadu Teplice. V roce 1994 byl poprvé zvolen teplickým starostou, ve funkci (od roku 2002 primátorské) byl až do letošních voleb, po kterých se o ni již neucházel (do čela města byl tedy zvolen již šestkrát). Uspěl i v letošních komunálních volbách, ODS dovedl ve městě k vítězství.
Do Senátu byl poprvé zvolen v roce 2000, od té doby mandát vždy obhájil. V Senátu byl mimo jiné předsedou mandátového a imunitního výboru a předsedou senátorského klubu ODS. Po volbách 2016 byl zvolen místopředsedou Senátu.
Kubera již řadu let patří k nejvýraznějším politikům ODS, jejíž členem je již od roku 1992. Někteří spolustraníci o něm loni uvažovali jako o možném kandidátovi na funkci prezidenta republiky, Kubera případnou kandidaturu odmítl. Na přelomu let 1967 a 1968 byl členem KSČ. Je ženatý, má dvě dcery.

12.11.2018 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2018) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět