Adepti na šéfa Senátu jsou tři, na místopředsedy jich je šest

Kandidáti na předsedu Senátu zůstávají den před odevzdáním nominací tři - Jaroslav Kubera (ODS), Jan Horník (STAN) a Václav Hampl (za KDU-ČSL). Adeptů na místopředsedy horní komory je šest podle informací, které dnes získala ČTK. Vedle Kubery a Horníka to jsou dosavadní šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) a nynější místopředsedkyně Senátu Miluše Horská z klubu KDU-ČSL. Nováčky v užším vedení horní komory asi budou Jiří Oberfalzer (ODS) a Jiří Růžička z klubu Starostů.
Kubera a Horník by na funkce místopředsedů kandidovali v případě, pokud neuspějí ve volbě předsedy horní komory. Hampl by v případě nezvolení do čela Senátu pravděpodobně zůstal předsedou jeho výboru pro záležitosti Evropské unie.
Představitelé nejsilnějších frakcí ODS, STAN a KDU-ČSL se krátce po volbách dohodli na tom, že vedení Senátu zůstane pětičlenné. Později po doplnění klubů o nezávislé senátory ale připustili, že s ohledem na rovnoměrné rozložení sil v Senátu by mohlo být šestičlenné.
Lhůta pro nominace končí v úterý v 09:00, tedy 24 hodin před zahájením první schůze v povolebním složení, na níž má být zvoleno budoucí vedení horní komory. Volební komise, které se nominace předkládají, se sejde v úterý odpoledne. V jejím čele má nově stanout Jaroslav Větrovský z klubu ANO.
Na obsazení křesel ve vedení Senátu bude do jisté míry záležet, které kluby se podle zásady poměrného zastoupení ujmou předsednictví senátních výborů a komisí. Výbory by měly vést čtyři nejpočetnější frakce, jimiž jsou ODS a Starostové s 18 členy, lidovecký klub s 15 členy a třináctičlenný klub sociálních demokratů. Sedm členů má klub ANO, Klub pro liberální demokracii - Senátor 21 je šestičlenný, měly by získat předsednictví některých komisí

12.11.2018 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2018) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět