Novelu omezující použití poukázek na živobytí asi Senát pozmění

Senátní zdravotnický výbor chce rozšířit okruh lidí, kteří by třetinu až dvě třetiny příspěvku na živobytí nedostávali v poukázkách, ale znovu výhradně v penězích. Měly by mezi ně patřit osoby pečující o postižené. Výbor tak dnes doporučil nejtěsnější většinou upravit novelu o pomoci v hmotné nouzi, kterou připravili poslanci ANO. Není tak jisté, zda se s tím za týden ztotožní také Senát jako celek.
Jednomyslnou podporu výboru mělo naopak zpřesnění novely, podle něhož by doplatek na bydlení mohly v případě potřeby získat lidé ze zařízení služby následné péče. Souhlasilo s tím i ministerstvo práce a sociálních věcí.
Úplné zrušení povinného vyplácení části dávek v hmotné nouzi v poukázkách, o které ve Sněmovně stáli sociální demokraté a lidovci, ve výboru nikdo nenavrhoval.
Rozšíření na osoby pečující prosadil senátor Lumír Kantor (za KDU-ČSL), žádal o to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Podle něj tito lidé, kteří se plně věnují péči o blízké, nemají být cejchováni a zatěžováni dokazováním, že na dávku mají nárok. \"Nemají čas vyzvedávat si poukázky,\" uvedl Krása.
Poslankyně ANO Jana Pastuchová za předkladatele novely namítala, že úřady práce mohou o vyplácení dávky v penězích rozhodovat v případech hodných zvláštního zřetele.
Úřad práce nyní musí dávat potřebným lidem poukázky od loňského prosince. Zákonodárci toto opatření zavedli ve snaze zamezit zneužívání dávky. Lidé, kteří pobírají příspěvek na živobytí přes půl roku v posledním roce, dostávají v poukázkách 35 až 65 procent této dávky. Za poukázky si mohou koupit potraviny, základní drogistické potřeby, dětské a lékárenské zboží, školní potřeby a oděvy, nikoli cigarety nebo alkohol.
Autoři novely tvrdí, že povinné poukázky v praxi zvýšily byrokracii a přinesly některým lidem problémy v obcích, kde získání zboží za poukázky není dostupné. Poukazovali rovněž na přeprodej poukázek pod cenou.
Nově by dávku v penězích měli dostávat lidé s těžkým a nejtěžším zdravotním postižením, invalidé ve třetím stupni a senioři starší 70 let. Výhradně v hotovosti by se měly vyplácet také částky na živobytí zvýšené kvůli dietnímu stravování. Pouze v penězích mají dávku dostávat lidé s příspěvkem na živobytí do 500 korun měsíčně, lidé, kteří jsou celý měsíc v nemocnici, a lidé s omezenou svéprávností.

04.11.2018 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2018) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět