Senát bude o maření spravedlnosti jednat v polovině listopadu

Novely trestního zákoníku, zákona o veřejném zdravotním pojištění nebo volebních pravidel bude Senát projednávat 15. listopadu. Sejde se k tomu poté, co rozhodne o svém novém povolebním uspořádání. Termín dnes stanovil senátní organizační výbor. ČTK o tom informovala senátní tisková tajemnice Eva Davidová.
První z novel má do zákoníku přidat trestný čin maření spravedlnosti, který má umožnit postih předkládání falešných či pozměněných důkazů nebo navádění ke křivému obvinění a výpovědi. Poslanci vládní návrh omezili na věcné a listinné důkazy, které by navíc musely mít podstatný význam pro rozhodnutí soudu. Nový trestný čin nebude patři mezi zvlášť závažné a nebude kvůli němu možné nasazovat odposlechy. Sněmovna vypustila i trestnost svádění k tomuto činu.
Novela o zdravotním pojištění má přinést novou úpravu úhrad zdravotnických prostředků kvůli tomu, že předchozí zrušil Ústavní soud. Podle vlády změny sníží spoluúčast pacientů, víc pomůcek bude bez doplatků. Novela má navíc snížit výdaje za léky některým invalidům od roku 2020.
Senátoři mají projednat mimo jiné novelu, podle níž by některé skupiny chudších lidí nedostávaly část příspěvku na živobytí v poukázkách, ale znovu výhradně v penězích. Další novela má přinést zahraničním lékařům změnu podmínek aprobační zkoušky, po jejímž absolvování by mohli pracovat v Česku. Budou se moci o její složení pokusit maximálně čtyřikrát, rozložit by si ji ale mohli do dvou dnů. Původním cílem novely bylo vyřadit terapeuty a specialisty čínské medicíny ze zákona o nelékařských zdravotnických povoláních.
Omezit chybovost při sčítání voličských hlasů má vládní novela volebních zákonů. Předpokládá, že předsedové, místopředsedové a zapisovatelé okrskových volebních komisí budou muset povinně absolvovat školení ke zpracování výsledků voleb. Za neúčast na školení má hrozit snížení odměny absentujícího komisaře o jednu třetinu.
mhm rot

23.10.2018 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2018) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět