Senátní volby v kostce: Všechny podstatné informace na jednom místě

Kdy se volí: 1. a 2. kolo

Řádný termín prvního kola voleb do Senátu je letos v pátek a v sobotu 5. a 6. října. Případné druhé kolo proběhne o týden později, tedy 12. a 13. října a postupují do něj dva nejúspěšnější kandidáti z prvního kola. Druhé kolo proběhne pouze, pokud v prvním kole žádný z kandidátů nezíská více než 50 procent odevzdaných hlasů.

Kde se volí: 27 volebních obvodů

Jako vždy se volí ve třetině senátních volebních obvodů, kterých je celkem 81. Volební obvody většinou přibližně kopírují okresy, ale je tu dlouhá řada výjimek – často jsou hranice o pár vesnic posunuté, někdy jsou okresy rozdělené, jindy je vyjmuto největší město.

Kdo se volí: Kandidáti

Kandidáti musí svou přihlášku do voleb podat nejpozději 31. července. V každém volebním obvodě se může senátorem stát jediný kandidát. Ten musí získat v prvním nebo ve druhém kole více než 50 procent odevzdaných hlasů.

Jak se volí: Volební lístky

Volební lístky by vám před prvním kolem měly přijít domů. Na každém volebním lístku bude jeden kandidát. Ve volební místnosti pak lístek s vámi vybraným kandidátem vložíte do přidělené obálky a obálku vhodíte do urny. Nic nekřížkujete ani nekroužkujete, do obálky můžete vložit jen jeden lístek, jinak je váš hlas neplatný. V případě, že vám lístky domů nedorazí, dostanete je přímo ve volební místnosti. Lístky kandidátů postupujících do druhého kola už vám domů nedorazí v žádném případě, dostanete je ve volební místnosti.

20.07.2018 - reflex.cz

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět