Senát chce „napravit nespravednolnost s důchody“. Najde si sněmovna čas?

Lidem, kteří jsou v důchodu 25 let a více, by se mohl důchod zvýšit o tisíc korun. Do Poslanecké sněmovny se totiž vrací téma zvyšování důchodů. Senát poslancům vrátil vládní důchodovou novelu s tím, že chce tisíc korun k měsíčnímu důchodu přidat i těm důchodcům, kteří jsou v důchodu 25 let a více. Vládní novela navrhovala přidat tisíc korun pouze těm důchodcům, kteří jsou starší 85 let. Předloha také zvyšuje pevnou část důchodů o procentní bod na deset procent průměrné mzdy. Kritici ale varují, že sněmovna nemusí novelu projednat včas.

„Vládní návrh nezohledňuje ženy mladší 85 let, které vychovaly děti, a proto šly do důchodu dříve. Nyní často pobírají nižší důchod než senioři, kterým je 85 let a více. Proto jsem podal pozměňovací návrh, který má tuto nespravedlnost napravit,“ uvedl předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil, jehož předlohu nakonec Senát schválil.

Navýšení o tisíc korun všem, kteří jsou v důchodu více než 25 let, dle ODS zohledňuje zejména nelehkou situaci žen, které odcházely do důchodu dříve než v 60 letech věku. „A proto by na navýšení podle vládního návrhu neměly nárok. Zároveň strávily většinu pracovního života v socialismu a nyní tedy pobírají nízké důchody,“ dodal Vystrčil.

Kdy se sněmovna sejde, aby vrácenou novelu posoudila, zatím není jasné. Řádnou schůzi má naplánovanou až na září. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) před úpravami novely varoval. Poukazoval na to, že kvůli schválení některého pozměňovacího návrhu a prodloužení legislativního procesu by novela nemusela být účinná včas, tedy od září, a výpočet penzí by se od příštího roku nezměnil. Podle Vystrčila se ale sněmovna může sejít tak, aby byla předloha už od září účinná.

20.07.2018 - echo24.cz

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět