Senát přibližuje Československo v proměnách Evropy 20. století

Praha 2. července (ČTK) - Československo v proměnách Evropy 20. století přibližuje stejnojmenná výstava, která je ode dneška k vidění ve Valdštejnské zahradě v areálu Senátu. Připravil ji Historický ústav Akademie věd ke stému výročí vzniku samostatného československého státu. Připomíná prostřednictví fotografií osobností i kopií dokumentů a historických map počátky státu i osudové události minulého století v československém prostředí.
\"Významný prostor je mimo jiné věnován událostem světové hospodářské krize, která ve 30. letech minulého století významně ovlivnila také politický vývoj v Evropě i další směřování společnosti,\" uvedla Denisa Čermáková z Kanceláře Senátu.
Obsazení Československa nacisty připomínají nejen kopie mnichovské dohody ze září 1938 o záboru pohraničí, kdy se k Německu připojilo také Polsko a Maďarsko. Okleštěné území státu dokumentují také historické mapy a výnos nacistického vůdce Adolfa Hitlera o vzniku Protektorátu Čechy a Morava v březnu 1939.
Stranou nezůstává ani zobrazení tragických důsledků invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Expozice neopomíjí ani proměny politického zřízení. Chronologicky řazené události kladou důraz na společnou historii státu Čechů a Slováků, uvedla Čermáková.
Význam výročí vzniku samostatného československého státu bude předmětem zářijové vědecké konference, která se uskuteční v horní komoře Parlamentu za účasti českých i zahraničních historiků.
Expozice, jejíž slavnostní zahájení se uskuteční v úterý 10. července, je přístupná denně zdarma. Zájemci ji budou moci navštívit do konce letošního října.
Výstava volně navazuje na putovní výstavu fotografií Okamžiky století, která byla k vidění v senátní zahradě v dubnu a květnu. Zobrazuje nejdůležitější události od vzniku Československa do současnosti na archivních fotografiích České tiskové kanceláře, od jejíhož vzniku letos rovněž uplyne 100 let.

02.07.2018 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2018) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět