Senátoři míří do Izraele, sejdou se s prezidentem i premiérem

Praha 30. června (ČTK) - Senátoři v čele s předsedou horní komory Milanem Štěchem (ČSSD) příští týden navštíví Izrael. Tématem mise jsou sté výročí založení Československa a význam Tomáše Garrigua Masaryka při budování Izraele, který vznikl o 30 let později. Senátoři se sejdou mimo jiné s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem a premiérem Benjaminem Netanjahuem.
\"Někdy se říká, že Česká republika patří k nejvíce takzvaným proizraelským zemím vůbec. Já si myslím, že je to tak především proto, že se navzájem prostě dobře známe a důvěřujeme si jako přátelé,\" sdělil Štěch ČTK.
Předseda Senátu připomenul, že vzájemné kontakty se datují hluboko do historie. Masarykovi pomohly získat podporu pro vznik československého státu vliv a styky řady židovských hospodářských, politických a kulturních činitelů. Masaryk pak podle Štěcha jako první prezident navštívil roku 1927 Jeruzalém a Tel Aviv ještě v tehdejší britské Palestině, aktivně se věnoval místní židovské komunitě a sionistickému projektu.
Československo po druhé světové válce patřilo k největším zastáncům vzniku Izraele. Ministr zahraničí Jan Masaryk tuto myšlenku otevřeně podpořil v OSN. \"Je velmi varující, že v řadě zejména západoevropských zemích pozorujeme v posledních letech strmý nárůst antisemitismu. Ty středověké předsudky jakoby znovu ožívají. Je zjevné, že boj proti antisemitismu ještě bohužel zdaleka není dobojován,\" dodal předseda Senátu.
Štěch se v pondělí sejde s Netanjahuem, v úterý senátoři navštíví Knesset (izraelský parlament). Tam se uskuteční trilaterální jednání s předsedou Knessetu Julim-Joelem Edelsteinem a předsedou slovenského parlamentu Andrejem Dankem. Týž den předsedové společně zahájí výstavu Masaryk a Svatá země, která připomíná zásluhy Tomáše Garrigua Masaryka a jeho syna Jana na vzniku Izrael. Ve středu čeká českou delegaci jednání s Rivlinem a pietní ceremonie v památníku Jad Vašem, který připomíná oběti i hrdiny holokaustu.

30.06.2018 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2018) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět