V Senátu je díky novému zlínskému senátorovi znovu šest klubů

Senát má znovu šest klubů. Novou oficiální frakcí je Klub pro liberální demokracii - Senátor 21, v němž se sdružili stávající senátoři za Zelené a Piráty spolu s Tomášem Goláněm, který byl za hnutí Senátor 21 zvolen v nedávných doplňovacích volbách na Zlínsku. Pětičlenný klub vede předseda tohoto hnutí Václav Láska (zvolen za Zelené). Do klubu patří Eliška Wagnerová, Petr Orel a Ladislav Kos, uvedli dnes Zelení.

Nový klub dává senátorům za menší politické strany a nezávislým lepší možnosti spolupráce a prostoru pro jejich práci. \"Důraz na rozvoj školství, ochranu životního prostředí, prozápadní hodnotová orientace, podpora Evropské unie a NATO, ochrana lidských práv a svoboda jednotlivce jsou hlavními hodnotami, které senátory a senátorky tohoto klubu spojují,\" uvedli Zelení.

Nová frakce obsadila místo po Klubu nezávislých senátorů, který tvořili zástupci Strany práv občanů (SPO) a komunistů za pomoci senátora a někdejšího ministra průmyslu Jiřího Ciencaly. Tato frakce měla také minimální počet pěti členů a po rezignaci Goláňova předchůdce Františka Čuby (SPO) na senátorský mandát letos na jaře zanikla.
Podobný problém by mohl potkat i nový klub, pokud se mu v podzimních senátních volbách nepodaří získat alespoň jednoho člena. Bývalá ústavní soudkyně Wagnerová (za Zelené) totiž svůj senátorský mandát obhajovat nebude.

Senátoři za Zelené už jednou v horní komoře svůj klub měli. Založili jej před čtyřmi lety pod vedením Wagnerové a byl také pětičlenný. Fungoval necelé tři týdny, než jej opustil stávající senátor Libor Michálek (za Piráty) kvůli sporům o způsob fungování frakce. V novém klubu Michálek není.

04.06.2018 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2018) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět