Senát chce více zmírnit zákon o střetu zájmů pro obecní politiky

Praha 17. května (ČTK) - Lidé by podle Senátu měli mít k majetkovým přiznáním komunálních politiků přístup na základě individuálních žádostí. Horní komora tak dnes doplnila novelu o střetu zájmů, podle níž mají být údaje o movitém majetku a závazcích obecních politiků neveřejné. Doplnění bude muset znovu posoudit Sněmovna, která v dubnu obdobnou úpravu odmítla.

Senátoři také chtějí, aby se komunální politici mohli dozvědět, kdo se o jejich majetkové poměry zajímal. Proti návrhu se stavělo ministerstvo spravedlnosti, které vede registr majetkových přiznání. Argumentovalo tím, že by změna pro něj znamenala značné administrativní zatížení. Z obdobných důvodů se proti senátním úpravám postavili také Piráti.

Předseda senátorů ČSSD Petr Vícha nicméně obhajoval změny mimo jiné s tím, že komunální politici by neměli mít povinnost zveřejňovat, kolik peněz mají mít na bankovních účtech a kolik si našetřili na stavebním spoření. Podle Tomáše Czernina (TOP 09) důvodem změn není strach z postihu, ale obava ze závisti v jakékoli formě.

Předsedové senátorských frakcí si postěžovali na nátlak na schválení novely beze změn, a to jak ze strany místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka, podle něhož poslanci ANO žádnou senátní úpravu nepodpoří. Předseda senátorského klubu Starostů Jan Horník to označil za zastrašování.

Proti úpravám byli také Svaz měst a obcí nebo uskupení Rekonstrukce státu. Pro návrh Petra Šilara (KDU-ČSL) na přijetí normy beze úprav ale hlasovalo jen 22 z 57 přítomných senátorů. Šilar to zdůvodnil obavou, že Sněmovna by napodruhé nemusela přijmout žádnou verzi novely.

Nedostatečnou podporu měl místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) pro návrh, aby byl celý zákon o střetu zájmů ke konci roku zrušen a připraven nový bez chyb - pro hlasovalo jen 23 senátorů. Jen minimální podporu měl návrh výboru pro veřejnou správu, podle něhož by neplacení radní a zastupitelé obcí, měst a jejich částí a obvodů kromě Prahy byli zproštěni povinnosti podávat majetková oznámení.

Novela byla připravena kvůli tomu, že stávající podoba zákona by odradila zájemce o místa v obecních zastupitelstvech v nadcházejících komunálních volbách. Například někteří manažeři či pracovníci finančních ústavů mají zakázáno zveřejňovat své příjmy. U představitelů malých obcí, kteří za obecní funkci nepobírají plat, by proto nově měly být veřejné jen údaje o nemovitostech a funkcích ve firmách.

Neveřejné by měly být všechny údaje o závazcích a movitých věcech. Komunální politici by tak zveřejňovali data o příjmech, nemovitostech, cenných papírech a podílech ve firmách. V případě obecních politiků, kteří nejsou za výkon funkce placeni, by s výjimkou zastupitelů statutárních měst včetně Prahy nebyly veřejné údaje o příjmech a majetkových výhodách.

Individualizované žádosti o přístup do registru požadovalo Sdružení místních samospráv ČR. Jeho předseda a europoslanec STAN Stanislav Polčák argumentoval tím, že politici by měli mít právo vědět, kdo se o jejich majetkové poměry zajímá. Námitky ministerstva spravedlnosti jako správce registru, že navrhovaná změna přinese administrativní zatížení, již dříve odmítla poslankyně STAN Věra Kovářová. Podle ní se už nyní mohou lidé dozvědět automaticky jednou ročně, kdo se o ně zajímal v základních registrech, pokud mají datovou schránku.

17.05.2018 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2018) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět