Malostranské parlamentní budovy si prohlédly tisíce lidí

Praha 8. května (ČTK) - Malostranské budovy Parlamentu si dnes při tradičním dni otevřených dveří prohlédly tisíce lidí. Do prostor Senátu jich zavítalo přes 3200, do Sněmovny tisícovka. ČTK o tom informovala tisková oddělení obou parlamentních komor. Zájemci si u příležitosti Dne vítězství mohli projít také vládní Hrzánský palác na Hradčanech.
Prohlídku historických prostor barokního Valdštejnského paláce, tedy hlavní senátní budovy, absolvovalo 2260 lidí. Trasa vedla kromě jiných Hlavním sálem, Rytířskou síní, Audienční síní, Mytologickou chodbou a Jednacím sálem.
Do sousedního Kolovratského paláce se přišlo podívat skoro 970 zájemců. Příchozí mohli nahlédnout například do Růžového a Zeleného salonku, kde se scházela prvorepubliková a také protektorátní vláda. U salonku byla k nahlédnutí kopie německé verze mnichovské dohody, kterou bylo před 80 lety tehdejší Československo připraveno nacistickým režimem o velkou část území.
Ve Sněmovně si lidé prohlédli reprezentační sály, zasedací místnosti a kanceláře některých parlamentních výborů i další prostory. Průvodkyně je seznámili s historií budov, architektonickými zajímavostmi i s jejich současným využitím.
Hrzánskému paláci, jedné z nejstarších staveb na Hradčanech, dominuje gobelínový sál. Nyní palác slouží především k přijímání státních návštěv nebo konání významných zasedání a konferencí. Budova v minulosti sloužila jako činžovní dům. Bydleli v něm například pozdější první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk a malíři Jan Slavíček a Ferdinand Engelmüller.

08.05.2018 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2018) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět