Lidé si budou moci prohlédnout Parlament a Hrzánský palác

Lidé si mohou u příležitosti dnešního Dne vítězství prohlédnout prostory malostranských budov Senátu a Sněmovny. Úřad vlády veřejnosti zpřístupní Hrzánský palác v Loretánské ulici na Hradčanech. Zájemci v něm budou moci zhlédnout stálé výstavy Symboly republiky a Můj stát nebo se z terasy podívat na pražské panorama.

Senát návštěvníkům nabídne od 09:00 do 16:00 v doprovodu průvodců prohlídku historických prostor barokního Valdštejnského paláce. Mezi ně patří Hlavní sál, Rytířská síň, Audienční síň, Mytologická chodba nebo Jednací sál. V přilehlém Kolovratském paláci budou moci příchozí nahlédnout například do Růžového a Zeleného salonku, kde se scházela prvorepubliková a také protektorátní vláda. U salonku je k nahlédnutí kopie mnichovské dohody, kterou bylo před 80 lety tehdejší Československo připraveno nacistickým režimem o pohraniční území.

Reprezentační sály, zasedací místnosti a kanceláře některých parlamentních výborů i další prostory sídla Sněmovny budou přístupné od 09:00 do 16:00 vchodem z Malostranského náměstí. Skupiny návštěvníků budou doprovázet průvodkyně Pražské informační služby, které hosty během zhruba hodinové prohlídky seznámí s historií budov, architektonickými zajímavostmi i s jejich současným využitím.

Na návštěvníky Hrzánského paláce, jedné z nejstarších staveb na Hradčanech, čekají od 10:00 do 17:00 prohlídky reprezentačních prostor s výkladem průvodců. Palác, jemuž dominuje gobelínový sál, nyní slouží především k přijímání státních návštěv nebo konání významných zasedání a konferencí. Palác v minulosti sloužil jako činžovní dům. Bydleli v něm například pozdější první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk a malíři Jan Slavíček a Ferdinand Engelmüller.

08.05.2018 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2018) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět