Výstava v Senátu přiblíží roli parlamentu v roce 1968

Roli československého parlamentu během roku 1968 přiblíží výstava ve Valdštejnském paláci.

Připravil ji Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) a vernisáž bude mít v úterý. Historikové se v ní snažili zachytit fungování Národního shromáždění nejen během srpnových událostí, ale i před nimi a po nich. Své místo má na výstavě také příběh \"čtyř statečných\", tedy čtyř poslanců a poslankyň, kteří hlasovali proti dočasnému pobytu sovětských vojsk na československém území. Později byli zbaveni mandátu.

Původně měla být výstava věnována celkově okupaci v roce 1968, historikové ale využili to, že ji bude hostit Senát, a zaměřili se v ní hlavně na fungování tehdejšího parlamentu. \"Chtěli jsme zmapovat jeho úlohu v reformním vývoji a během okupace a později, protože ve všech těchto fázích byla jeho úloha pro společnost významná,\" řekl ČTK historik Milan Bárta.

Před vpádem vojsk Varšavské smlouvy byl parlament dokladem, že se státní orgány postupně odpoutávají od komunistické strany a stávají se jejím rovnoprávným partnerem. Po vpádu vojsk až do návratu československé delegace z Moskvy de facto řídila stát. \"Invaze vojsk pěti států Varšavské smlouvy v noci z 20. na 21. srpna 1968 patří mezi milníky československých dějin. V následných srpnových dnech fungovalo jako jediný státní orgán Národní shromáždění, ačkoliv sovětští vojáci střežili vstup do tehdejšího sídla parlamentu a poslanci tak měli omezené styky s vládou i prezidentem,\" uvedl ÚSTR.

Výstava ukazuje i poslankyně Gertrudu Sekaninovou-Čakrtovou, Boženu Fukovou a poslance Františka Kriegela a Františka Vodsloně, kteří v říjnu 1968 jako jediní hlasovali proti \"dočasnému\" pobytu sovětských vojsk v Československu. Všichni byli později zbaveni mandátu.

Parlament sídlil v roce 1968 jinde než dnes, a to v budově na Senovážném náměstí. Přezdívalo se jí Cukrpalác, protože v něm dříve sídlila cukrovarnická pojišťovna.

Podle Bárty existuje v Archivu Poslanecké sněmovny mnoho fotografií, které dokládají dění v Národním shromáždění. Problémem bylo spíše vybrat z nich jen některé. Jsou uspořádány na 12 panelech a na místě zůstanou až do 9. září. Lidé si je mohou prohlédnout o víkendech a státních svátcích od 10:00 do 17.00, od června do 18:00.

21.04.2018 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2018) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět