Senát schválil zmírnění podmínek pro použití výbušnin

Podmínky, za nichž je možné používat v tuzemsku zahraniční výbušniny, které už byly odzkoušeny v jiném členském státě Evropské unie, se zjednoduší. Předpokládá to novela, kterou dnes schválil Senát. Podnikatelé už nebudou muset v takových případech předkládat návod na použití výbušniny české zkušební instituci, aby posoudila jeho soulad s tuzemským právem.

Nynější povinnost podnikatelů by mohla být v rozporu s ustanovením evropské směrnice, které členským státům nedovoluje zakazovat, omezovat nebo bránit v dodávání výbušnin na trh, pokud splňují stanovené požadavky, uvedla vláda ve zdůvodnění novely horního zákona. Předlohu, jež rovněž ruší až dvoumilionovou pokutu za porušení povinnosti, ještě musí podepsat prezident.

Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner poukázal na to, že Německo prohrálo u evropského soudního dvora spor ohledně prakticky stejné povinnosti u pyrotechnických výrobků. Proto chce předejít případnému obdobnému řízení s Českem.

Kabinet sice připouští možný pokles důvěry distributorů a uživatelů v návody těchto výbušnin, ochranu chce ale zajistit častějšími kontrolami.

Povinné posuzování souladu návodů s českým právem se do zákona dostalo před deseti lety. Návody totiž podle důvodové zprávy často nezajišťovaly dostatečnou míru ochrany života, zdraví a majetku při nakládání s výbušninami. Neuváděly například zařazení výbušniny do tříd nebezpečnosti.

25.04.2018 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2018) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět