Senát schválil smlouvu s Kosovem o zamezení dvojímu zdanění

Senát dnes dal opět souhlas s ratifikací smlouvy mezi ČR a Kosovem o zamezení dvojímu zdanění. Senát smlouvu schválil již jednou, v dubnu 2014, ale protože Sněmovna ji v minulém volebním období nestihla schválit, musel se k ní Senát vyjádřit znovu. Nová vláda smlouvu předložila opět i nové Sněmovně, ta ji zatím podpořila v prvním čtení.

V Senátu smlouvu doporučily schválit výbory pro hospodářství i pro zahraniční věci. Sněmovní výbory se jí budou teprve zabývat, schvalování na plénu Sněmovny přijde na řadu až poté. Ve Sněmovně čelí smlouva kritice od těch poslanců, kteří se nesmířili s českým uznáním Kosova.

Zpravodaj senátního výboru pro zahraniční věci senátor Tomáš Jirsa (ODS) dnes řekl, že ve výboru se ještě před hlasováním odehrála krátká debata o tom, s jakým státem Česko uzavírá smlouvu. \"Se státem, kde ani jeden z prezidentů, ani prezident (Václav) Klaus, ani prezident (Miloš) Zeman nejmenovali velvyslance kvůli výhradám, které k fungování toho státu máme. Se státem, kde vládnou velitelé bývalé Kosovské osvobozenecké armády, kteří vyšli - někteří - z haagských vězení. Ale nakonec jsme si řekli: Kosovo jsme uznali, smlouvu, protože nějaké obchody tam probíhají, musíme schválit,\" popsal.

Česká vláda uznala někdejší jihosrbskou provincii jako samostatný stát v květnu 2008. Nezávislost vyhlásilo Kosovo jednostranně téhož roku 17. února.

Smlouva s Kosovem o zamezení dvojímu zdanění představuje obdobnou smlouvu, jakou už Česko uzavřelo s jinými zeměmi. Stejně jako v jiných případech například stanoví, že zisky se budou zdaňovat v té zemi, v níž má poplatník daňové sídlo. Příjmy z nemovitostí se budou zdaňovat v té zemi, v níž se nacházejí. Daňové úřady obou zemí budou mít právo zvýšit základ daně, pokud dospějí k závěru, že se propojené firmy dopustily daňového úniku pomocí skrytého převodu zisku.

04.04.2018 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2018) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět