Senát byl kritický ke směrnici o pracovních podmínkách v EU

Senát se ve shodě s vládou postavil kriticky k návrhu směrnice o transparentních a předvídatelných pracovních podmínkách v EU. Neodmítnul ji ale, což dnes požadovala opoziční ODS.

Směrnice má mimo jiné omezit délku případné zkušební doby a zavést pravidlo, že pracovníkovi nelze bránit v práci u jiného zaměstnavatele mimo pracovní dobu, řekla senátorům ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová (ANO). Návrh podle ní také umožní zaměstnanci požádat o přechod na jinou, předvídatelnější a jistější formu zaměstnání a prosazuje právo pracovníka na bezplatnou povinnou odbornou přípravu.

Podle ministryně bude třeba směrnici dopracovat a vyjasnit, jednání jsou teprve na začátku. Místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) označil návrh za nadbytečný a neurčitý, neschopný naplnit proklamované cíle a vnášející právní nejistotu na trh práce. Odmítnutí směrnice ale neprosadil.

Senátoři místo toho přijali obdobně kritické, ale konkrétnější doporučení svého evropského výboru. Podle něj není jasné, zda se směrnice bude vztahovat i na práce v cizí domácnosti, na osoby samostatně výdělečně činné nebo na osoby pracující na základě dohody o provedení práce. Nejasný je podle výboru také vztah směrnice k právu zaměstnavatele rozvrhovat pracovní dobu a nařizovat práci přesčas.

Nová směrnice má nahradit stávající pravidla z roku 1991 o povinnosti zaměstnavatele informovat zaměstnance o podmínkách pracovní smlouvy nebo pracovního poměru. Má zavést pro zaměstnavatele nové informační povinnosti vůči zaměstnancům, které by lépe odpovídaly vývoji na pracovním trhu.

První dubnová schůze Senátu dnes skončila, další začne za tři týdny.

05.04.2018 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2018) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět