Do Rady ÚSTR navrhla občanská sdružení pět kandidátů

Praha 5. března (ČTK) - Do Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) navrhla občanská sdružení pět lidí. Je mezi nimi i současný člen Rady ÚSTR Jan Bureš, kterému na jaře skončí mandát. Dalšími kandidáty jsou Martin Palouš, Karel Světnička, Luboš Velek a Leo Žídek. Nového člena Rady ÚSTR bude volit Senát, ještě předtím volební komise posoudí, zda kandidáti splňují kritéria daná zákonem. Vyplývá to ze soupisu, který redakci ČTK poskytla mluvčí Kanceláře Senátu Eva Davidová.

Rada ÚSTR má ze zákona sedm členů, čtyři z nich navrhují občanská sdružení, dva Sněmovna a jednoho prezident. Stávajícího člena, historika Jana Bureše, navrhl spolek Masarykova demokratická akademie. Zakladatele Občnského fóra a pozdějšího velvyslance v USA Martina Palouše doporučila Knihovna Václava Havla. Karel Světnička je kandidátem sdružení Klub Porta Praha. Kandidát Akademie věd (AV ČR) Luboš Velek je ředitelem Masarykova ústavu a Archivu AV ČR. Leo Žídka nominovala Konfederace politických vězňů, Žídek je místopředsedou této organizace.

V současné době zasedá v Radě ÚSTR šest lidí, kandidáti Lenka Procházková a později Karel Srp, které navrhl prezident, nebyli Senátem schváleni. Měli nahradit zesnulou předsedkyni Konfederace politických vězňů Naděždu Kavalírovou. Od prosince loňského roku Radě předsedá vojenský historik Eduard Stehlík.

05.03.2018 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2018) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět