Zeman složil slib, jeho projev většina politiků odsoudila

Praha 8. března (ČTK) - Miloš Zeman složil na společné schůzi Parlamentu prezidentský slib, čímž zahájil své druhé pětileté funkční období. V inauguračním projevu Zeman ostře zaútočil na podnikatele Zdeňka Bakalu a také média včetně veřejnoprávních. Zástupci parlamentních stran se od toho s výjimkou SPD distancovali, zástupci TOP 09, ODS i KDU-ČSL opustili během projevu sál. Podobně jako před pěti lety nebylo složení slibu bez vad, Zeman při jeho skládání neměl ruku na textu ústavy. Na platnost slibu to podle expertů ale nemá vliv.

Zeman na Pražský hrad přijel limuzínou ve společnosti manželky Ivany a dcery Kateřiny. Obě ho doprovodily společně s kancléřem Vratislavem Mynářem i při příchodu do Vladislavského sálu. Slib poté složil předepsaným způsobem do rukou předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD). Krátce po přísaze zahřmělo z nedalekého Petřína 21 dělových salv, v sále zněla česká hymna.

Následoval více než půlhodinový projev, který Zeman začal oslovením manželky a dcery. Proslov rozdělil do dvou částí, v první hodnotil své dosavadní působení. Slíbil mimo jiné, že se nadále bude setkávat s občany při cestách do krajů. Ve druhé mluvil o příštích pěti letech. Uvedl, že plánuje podporovat aktivní občanství včetně dobrovolnictví a přímou demokracii.

Zeman v projevu Bakalu obvinil z rozsáhlé hospodářské kriminality v OKD, označil ho za velkou skvrnu. Dokud podle Zemana kauza nebude vyřešena, nelze tvrdit, že v České republice je ekonomická kriminalita minulostí. Podle oponentů zapomenul zmínit sporné podnikatelské aktivity svých spolupracovníků a příznivců. Prezident poté kritizoval i vybraná média patřící do Bakalova vydavatelství Economia a veřejnoprávní Českou televizi z pokusů o manipulaci veřejnosti a neobjektivnosti. Obě média se proti tomu ohradila.

Zeman, kterého se z předsedů parlamentních stran zastal jen šéf SPD Tomio Okamura, se podle pravicových politiků nedokázal oprostit od útoků na svobodu projevu a od vyřizování si účtů. Jiný projev bez vymezování se čekal od Zemana také premiér Andrej Babiš (ANO). Podle předsedy komunistů Vojtěcha Filipa byl Zeman někdy až překvapivě konkrétní a osobní.

Letošní ceremoniál oproti předchozímu doznal několika změn a pro prezidenta, který má kvůli nemoci potíže s chůzí, byl méně náročný. Tehdy Zeman přijel ke vstupu na Pražský hrad, letos ho limuzína přivezla přímo ke Starému královskému paláci. Před pěti lety Zeman poté do Vladislavského sálu přišel sám, tentokrát ho držela za ruku první dáma. Letos se také nekonala vojenská přehlídka. Zeman jen v zastoupení položil věnec k soše prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Jeho památku uctil již ve středu v Lánech.

Inauguraci lidé sledovali na třetím hradním nádvoří a na Hradčanském náměstí, do areálu Hradu jich ale oproti očekávání dorazily jen desítky. Střety odpůrců i příznivců Zemana zůstaly ve slovní rovině. Po skončení inaugurace Zeman s manželkou a dcerou přešel do svatovítské katedrály, aby se poklonil ostatkům svatého Václava.

08.03.2018 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2018) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět