Senát má na stole petici za urychlení výstavby dálnice D43. Podepsalo ji šestnáct a půl tisíce lidí

Senát na své první letošní schůzi obdržel petici za co nejrychlejší přípravu a stavbu dálnice D43. Předsedovi horní komory ji předala senátorka Jaromíra Vítková z KDU-ČSL, která podpisovou akci iniciovala. Celkem se pod petici podepsalo zhruba šestnáct a půl tisíce lidí. Chtějí, aby se stavba dálnice, která má spojit Brno s Moravskou Třebovou, dostala do priorit vlády a aby se začala stavět alespoň jedna její část.

Dálnice D43 má mít 78 kilometrů. Nahradit by měla současný přetížený a hlavně rizikový dopravní tah I/43. Její stavba se sice připravuje desítky let, zatím však bez úspěchu. Nynější silnice je místem častých nehod, i tragických. Denně tudy projede dvacet tisíc aut v obou směrech. Provoz tam v současné době komplikuje i most u Černé Hory, který je v havarijním stavu. Po změně volají starostové, obyvatelé i řidiči.

Začít stavět by se mělo od Moravské Třebové

Petice, kterou předala senátorka Vítková předsedovi Senátu, má jasný cíl, aby stavba dálnice D43 začala co nejdříve. „Přípravy, které mohou trvat šest až osm let, by se měly zkrátit na co nejkratší dobu. Od severu od Moravské Třebové by se mělo začít stavět co nejdříve,“ řekla senátorka Vítková.

Část plánované dálnice je už v zásadách územního rozvoje schválená. Konkrétně jde o její severní úsek, který začíná u Černé Hory a vede až k Velkým Opatovicím u hranic Jihomoravského kraje. „Od Lysic nahoru v podstatě po D35 je možné stavět. Ten sever je dlouhodobě ve shodě, není tam problém v té trase, tak je to asi jediná možnost, jak začít budovat novou D43,“ řekl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Martin Maleček (STAN).

15.02.2018 - ČT24

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět