Senát má o odkladu pokut kvůli eReceptům rozhodnout příští týden

Praha 6. února (ČTK) - O novele, která má pro letošní rok zrušit sankce lékařům za nepředepisování elektronických receptů, by měl Senát rozhodovat už příští týden. Senátní organizační výbor tak dnes doplnil návrh programu schůze. ČTK o tom informovala senátní tisková tajemnice Eva Davidová. Novela bude zřejmě prvním zákonem, který Senát dostal k projednání od Sněmovny po třech měsících od jejího povolebního ustavení.

Přechodné zrušení pokut za porušení povinnosti vydat recept v elektronické podobě, který platí od počátku roku, je reakcí na problémy se systémem eReceptů. Novela předpokládá, že pokud by Státní úřad pro kontrolu léčiv před účinností úpravy zahájil s některým lékařem přestupkové řízení, bylo by ze zákona zastaveno. Úřad může udělit až dvoumilionovou sankci.

Rok bez postihů podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha (za ANO) vytvoří prostor k vylepšení systému. Přibude podle něho zejména aplikace lékového záznamu pacienta, která zajistí sdílení dat o tom, jaké léky mu různí lékaři předepsali. Aplikace by měla vyloučit vícečetné předepisování stejného léku jinými lékaři a možnost nevhodných kombinací léků.

Senát původně navrhoval odložit povinné nahrazení papírových receptů elektronickými o dva roky, Sněmovna ale tuto úpravu před koncem roku nestihla projednat a letos ji odmítla.

Horní komora má příští čtvrtek projednat také novelu, podle níž by sněmovní kontrolní komise mohly mít více členů než sedm, jak stanoví nynější zákony. Novela je reakcí na zvýšený počet sněmovních frakcí po loňských volbách do dolní komory Parlamentu. Je jich devět a některé v komisích zastoupeny být nemohou.

Senátoři obě normy projednají zřejmě přednostně, měsíční lhůta pro jejich schvalování v horní komoře totiž skončí až počátkem března.

06.02.2018 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2018) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět