V Senátu jsou k vidění betlémy z nejrůznějších materiálů

Praha 24. prosince (ČTK) - Vánoční výstava v Senátu letos představuje desítky betlémů z nejrůznějších materiálů včetně kukuřičného šustí nebo spletené slámy. K nejoblíbenějším patří pohyblivé betlémy, které jsou v expozici tři. Dva několikapatrové betlémy ve tvaru kuželu se otáčejí kolem své osy, další má díky důmyslnému mechanismu některé figurky pohyblivé.

Expozice, kterou pořádá Kancelář Senátu ve spolupráci se Spolkem českých betlemářů, bude otevřena ve výstavní síni Valdštejnského paláce do 7. ledna zpravidla od 10:00 do 16:00, dnes ale pouze do 14:00.

Nejstarší vystavené betlémy se sádrovými figurkami pocházejí z počátku minulého století ze Slezska či Náchodska. Patří k nim velký Frýdlantský betlém.

Mezi unikáty jsou skládací kukátkový betlém z Německa, betlém s postavami zhotovenými ve stylu okenních vitráží nebo na zdi zavěšený několikapatrový dřevěný betlém. K vidění je také keramický betlém z Kostariky nebo netradiční Veselý betlém Vladimíra Pechara.

24.12.2017 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2017) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět