Ze stovky projednaných zákonů jich Senát letos šest odmítnul

Praha 29. prosince (ČTK) - Senát letos projednal stovku zákonů, z nichž podobně jako loni šest odmítnul a 12 obměnil. Umožnil reformu financování škol nebo zrušení plošných výjimek z registru smluv, zabránil přijetí byrokratických kontrolních pravidel. Mírnější verzi zákona o národních parcích ale neprosadil. Část senátorů poté napadla normu u Ústavního soudu, na nějž se členové horní komory letos začali obracet mnohem častěji než v minulých letech. Navrhli mimo jiné zrušení registru smluv nebo části protikuřáckého zákona.
Senátoři pomohli naplnit Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Žádného z kandidátů prezidenta Miloše Zemana ale nevybrali do Rady Ústavu pro studium totalitních režimů, v níž koncem roku vyměnili zhruba polovinu jejích členů. Podobně jako v minulých letech se horní komora distancovala od Zemanových kontroverzních výroků, které se týkaly například uznání ruské anexe Krymu.
Mezi letošní úspěšné počiny horní komory patřilo naplnění Ústavy ČR prosazením zákona o vztazích obou komor parlamentu. Přijetí této normy trvalo čtvrt století.
Stejně jako loni Senát končí letošní rok v neúplném složení. Před rokem čekal na znovuzvolení nestraničky Aleny Dernerové mosteckou senátorkou, letos na zástupce Trutnovska. Způsobil to bývalý senátor a podnikatel Jiří Hlavatý (za ANO), když se stal nakrátko poslancem.
Nejpočetnější frakcí v horní komoře byla ČSSD díky 25 senátorům, druhou příčku po loňských volbách senátních volbách obsadila KDU-ČSL s 16 senátory v jejím klubu, třetí pak byli s 11 senátory Starostové a nezávislí. Ze druhé na čtvrtou příčku klesla ODS s deseti senátory, šest členů má nyní klub ANO. Pětičlenný Klub nezávislých senátorů drží Strana práv občanů s komunisty navzdory dlouhodobé absenci Františka Čuby. Zbývající sedm senátorů je bez klubové příslušnosti.

29.12.2017 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2017) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět