Lidé by za rok mohli dostat domů lístky na finále senátních voleb

Praha 9. listopadu (ČTK) - Lidé by za rok mohli dostat do poštovních schránek hlasovací lístky s finalisty senátních voleb. Nyní dostávají domů jen lístky s kandidáty pro úvodní volební kolo, lístky s finalisty až ve volební místnosti. Změnu navrhli senátoři v čele s předsedou horní komory Milanem Štěchem (ČSSD). Slibují si od ní větší informovanost, a tím i zvýšení volební účasti. Zároveň chtějí z jednoho na dva týdny prodloužit dobu mezi volebními koly, podobně jako u prezidentských voleb. Senát začne novelu projednávat na prosincové schůzi.

\"Neúčast voličů ve druhém kole senátních voleb může vyvěrat z neznalosti a neinformovanosti,\" míní autoři novely. Podle nich řada voličů kvůli tomu, že nedostanou lístky, neví, že o senátorovi za jejich obvod se rozhodne až ve finále.

Oponenti, k nimž patří například politolog Tomáš Lebeda, se domnívají, že návrh by mohl zvýšit účast nejvýše o jednotky procent. Za neúčastí vidí spíše to, že mnozí lidé ve finále nemají svého favorita. Chystají proto nahrazení dvoukolového systému jednokolovým podle australského vzoru, v němž by lidé mohli stanovit pořadí kandidátů podle svých pr0eferencí. Nejúspěšnějším kandidátům by se pak přičítaly podíly hlasů voličů méně úspěšných adeptů na senátory.

První volební kolo, které je spojeno s komunálními či krajskými volbami, přilákalo v minulosti nejméně třetinu až dvě pětiny voličů. Účast při senátním finále se ale snižovala ze zhruba 30 procenta v roce 2008 na loňských 15,38 procenta.

Dvoutýdenní lhůta mezi volebními koly by podle tvůrců novely vytvořila prostor jak k přesvědčování voličů, tak k získávání dalších informací o kandidátech a důkladnějšímu rozhodování při výběru některého z nich. Zmírnil by se tím také tlak na organizační zabezpečení druhého kola voleb, míní senátoři.

Pod novelou je podepsáno 47 senátorů ze všech frakcí s výjimkou ANO, jehož předseda Andrej Babiš ve své vizi navrhoval zrušení Senátu. Pokud se s předlohou ztotožní horní komora jako celek a v příštím roce také Sněmovna, změna by byla použita už pro senátní volby na podzim 2018.

09.11.2017 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2017) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět