Senát má řešit těžbu lithia, zbraňovou novelu nejspíš ne

Praha 10. října (ČTK) - Kauza těžby lithia v Česku australskou firmou bude zřejmě jedním z nejsledovanějších bodů schůze Senátu, která začíná ve středu. V návrhu programu je také ústavní novela, která by měla posílit práva majitelů legálně držených zbraní. Není ale jisté, zda Senát tutu normu do sněmovních voleb projedná. K předloze chybí stanoviska výborů.

O projednání případu povolení těžby lithia požádala ODS, sociální demokraté s tím souhlasí. Tvrdí, že těžba byla povolena na základě prodloužení licence úřadem ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO). Šéf ANO Andrej Babiš zas žádá rezignaci ministra průmyslu Jiřího Havlíčka (ČSSD). Horní komora by se měla záležitostí zabývat ve středu v podvečer zřejmě za přítomnosti premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Kauzou se má v pondělí na mimořádné schůzi zabývat také Sněmovna.

Zbraňová novela má ústavní pořádek doplnit o pasáž, podle níž čeští občané mají právo vlastnit zbraně kvůli zajišťování bezpečnosti státu. Senátní výbory ale žádají provázející normy. Novelu se tak povede v horní komoře projednat nejspíš až po říjnových sněmovních volbách.

Horní komora má na programu zákon o platebním styku, který má mimo jiné zvýšit bezpečnost internetových plateb. Nejspíš jej schválí. Senát má rozhodnout také o tom, že o náhradu za nemovitosti zanechané kvůli druhé světové válce na Podkarpatské Rusi budou moci usilovat i vnuci žadatelů.

V ohrožení je novela rozpočtových pravidel, která by měla podrobněji upravit proces poskytování dotací ve vztahu ke správnímu řádu. Zatímco hospodářský výbor doporučil normu schválit, výbor pro veřejnou správu ji navrhl odmítnout. Sněmovna s ohledem na volby už o Senátem odmítnutých či upravených předlohách nestihne rozhodnout.

10.10.2017 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2017) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět