Senát se asi bude těžby lithia v ČR zabývat ve středu v podvečer

Praha 9. října (ČTK) - Senát se bude případem těžby lithia v Česku zabývat pravděpodobně tuto středu v podvečer během své řádné schůze. O projednání požádala opoziční ODS. Podpořit to chce také předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD), jak dnes oznámil na facebooku?. Jednání by se měl podle něj zúčastnit také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Do debaty v Senátu se hodlá zapojit i ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec.

\"Podpořím záměr zařadit ve středu na plénum Senátu bod týkající se záležitosti zamýšlené těžby lithia, a to zejména proto, aby se objasnila celá geneze této problematiky a projednal další možný vývoj,\" uvedl Štěch.

Sociální demokraté podle jejich předsedy Milana Chovance chtějí projednání kauzy uspíšit vzhledem k tomu, že KSČM a ANO si kvůli tomu vyžádali mimořádnou schůzi Sněmovny, která by byla patrně v týdnu před sněmovními volbami. \"Vyvrátíme veškerá lživá obvinění hnutí ANO, veřejnost tak dostane možnost dozvědět se, kdo je skutečným viníkem,\" uvedl.

Předseda ANO Andrej Babiš v uplynulých dnech označil memorandum o těžbě lithia, které s australskou firmou European Metals Holdings (EMH) podepsal ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD), za krádež za bílého dne. Ministra vyzval k odstoupení a chystá trestní oznámení. Podle ČSSD byl však postup dán předchozími kroky ministra životního prostředí Brabce, jehož úřad letos prodloužil australské firmě povolení k průzkumu ložisek lithia. Brabec namítá, že licenci neprojednával a že ji prodloužil v souladu s geologickým zákonem místně příslušný úředník.

Dnes Brabec zopakoval, že bez klíčového souhlasu ministerstva průmyslu by nemohl jeho úřad jakékoliv stanovisko vydat. \"Z logiky věci totiž vyplývá, že MŽP má na starosti dopady těžby na životní prostředí, a ne strategii státu v oblasti využití nerostných surovin. Takže, pokud by opravdu ministr průmyslu chtěl kdykoliv v minulosti zásadně změnit dlouhodobou strategii státu k nerostnému bohatství, měl k tomu jedinečnou možnost při změně státní surovinové politiky, naposled letos v létě,\" uvedl v prohlášení. K podpisu memoranda nebyl podle něj žádný důvod a debaty v Senátu se rád zúčastní.

V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zásob lithia - většina na Cínovci a malé ložisko ve Slavkovském lese. Hlubinnou těžbu plánuje společnost Geomet, kterou EMH vlastní. Otevřít chce pro tuto těžbu historický důl na cín.

09.10.2017 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2017) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět