Vnímání TGM po jeho smrti přibližuje výstava v Senátu

Praha 21. září (ČTK) - Rozdílné vnímání významu a odkazu prvního československého prezidenta za osm desítek let od jeho úmrtí přibližuje výstava Druhý život Tomáše Garrigua Masaryka. Slavnostně dnes byla zahájena v sídle Senátu. Vernisáž se uskutečnila v den výročí pohřbu \"prezidenta Osvoboditele\".
\"Nemáme nikoho jako Masaryk, který by byl svorníkem a všemi respektovaný,\" řekl předseda Senátu Milan Štěch. Současná společnost je podle něj plná skepse a negativismu a bez autorit. Šéf Senátu si rovněž posteskl, že současný prezident Miloš Zeman si nenašel ani pár minut na to, aby uctil Masaryka u jeho hrobu v Lánech.
Expozice připomíná na dokumentech i svědectvích peripetie, jak byl Masaryk popisován a připomínám. Bezprostředně po své smrti byl veleben a jako vzor byl vnímán po druhé světové válce a po roce 1989. V kontrastu s tím stojí svědectví o potírání jakékoli vzpomínky na Masaryka po nacistické okupaci, po nástupu komunismu a v době normalizace, včetně bourání jeho soch nebo popisů represí za účast na vzpomínkových akcích.
\"Jedním z důležitých úkolů zvýšení ideologické činnosti strany je boj proti masarykismu, proti ideologii lžidemokracie a lžihumanismu. Masaryk byl vždy zarytým nepřítelem pracujícího lidu a oddaným lokajem mezinárodní i domácí buržoasie,\" uvedl například v roce 1953 pozdější prezident Antonín Novotný.
Rok poté tehdejší americký senátor a pozdější prezident John Fitzgerald Kennedy řekl: \"Nejsilnějším argumentem pro demokracii je víra v člověka, v sílu a nesmrtelnost jeho ducha. To je princip, na němž T. G. Masaryk založil Československou republiku.\"
Na výstavě jsou k vidění mimo jiné fotokopie Masarykových rukopisných poznámek a dokumentů. Patří mezi ně například kopie rukopisu Masarykova prvního návrhu Prohlášení nezávislosti československého národa zatímní vládou československou, známého jako washingtonská deklarace z roku 1918. Je tu i kopie Masarykova abdikačního dopisu, v němž odstupující prezident uvedl, že \"státy se udržují těmi ideály, z nichž se zrodily\".

21.09.2017 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2017) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět