Senát chce dotaci na zaměstnávání postižených zvýšit na 12.000 Kč

Senát chce zvýšit státní příspěvek zaměstnavatelům na mzdy handicapovaných pracovníků na 12.000 korun měsíčně. Nyní činí 9500 korun měsíčně a Sněmovna schválila jeho navýšení jen na 10.500 korun. Horní komora o tom dnes rozhodla v rámci novely zákona o zaměstnanosti, kterou se tak poslanci budou muset zabývat znovu asi na zářijové schůzi.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) navýšení podpořila. Připomněla, že stejnou změnu doporučoval i sněmovní sociální výbor v návaznosti na chystanou valorizaci základní měsíční sazby minimální mzdy od příštího roku. Navýšení příspěvku má předejít \"nežádoucímu snížení zaměstnanosti osob se zdravotním postižením\", uvedla místopředsedkyně Senátu Miluše Horská z klubu KDU-ČSL.

Proti dalšímu zvyšování příspěvku se ve Sněmovně postavil ministr financí Ivan Pilný (ANO). Varoval před dalším růstem zákonem určených výdajů, když návrh státního rozpočtu pro příští rok by měl udržet deficit 50 miliard korun. Podle ministra by se snížila možnost víc podpořit investice nebo vědu a výzkum. Marksová zase poukazovala na to, že navýšení bylo vyjednáno se zaměstnavateli.

Novela dále sníží limit pro poskytování takzvaného náhradního plnění, kdy mohou úřady a firmy místo zaměstnání povinného podílu postižených pracovníků odebrat zboží od firem s víc než polovinou zaměstnanců s handicapem. Limit má klesnout z 36násobku průměrné mzdy na 28násobek, tedy na 725.284 korun.

Nová pravidla mají ale přinést také zpřísnění, a to pro nemocné nezaměstnané, kteří by měli dodržovat stejný režim jako pracovníci na nemocenské. Měli by nově dodržovat léčebný režim jako nemocní pracovníci, směli by na vycházky v určitou dobu a úřadu práce by také doručovali neschopenku.

16.08.2017 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2017) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět