Úleva pro bytovky. Dluhy sousedů půjde snáze umořit

Bydlíte ve vlastním bytě a řádně splácíte své závazky? A jsou vaši sousedi stejně zodpovědní?
Pokud vaše odpověď na obě otázky zní: ano, máte velké štěstí. Mnozí členové společenství vlastníků bytových jednotek totiž za své nedbalé sousedy musejí těžce doplácet.
Pokud se potom kvůli dluhům prodává jejich byt v dražbě, zaplatí se z jejího výtěžku třeba nesplacená hypotéka. Na náhradu peněz, které za dlužníka museli zaplatit sousedi, však zákon nemyslí.
A nejde o malé částky.
Společenství vlastníků musí za dlužníka ze svých řad platit peníze za teplou vodu, odpady, osvětlení společných prostor, výtahy a různé další služby. Stará se také o údržbu domu. Za to všechno v případě pozdních plateb nabíhají velké částky.
Rýsuje se však šance na změnu. Senátoři navrhli novelu občanského soudního řádu, kterou již schválila Poslanecká sněmovna.
Podle jejich návrhu by se z částky utržené za prodej dlužníkova bytu ještě před tím, než budou vyřešeny pohledávky ostatních věřitelů, nechalo deset procent celkové částky na zaplacení dluhu ostatním domácnostem v domě.
Senátoři původně chtěli, aby sousedi dostali čtvrtinu peněz za prodaný byt, to se jim však prosadit nepodařilo. „Je to jen první krok. Uvidíme, jak to bude fungovat, a podle toho se za rok, dva dá vyhodnotit, jak to v praxi vypadá a zda je to dostačující,“ řekla Deníku senátorka Jitka Seitlová (KDU-ČSL).
Novelu se svými kolegy připravovala téměř dva roky.
O tom, zda změny projdou, budou senátoři hlasovat na své srpnové schůzi.
„Protože jde o návrh Senátu, pro který byla většina senátorů napříč politickým spektrem, tak si myslím, že by to mělo být snadnější a že je naděje, že se schválí,“ míní Seitlová.
Společenství vlastníků (SVJ) je nyní v Česku asi 60,5 tisíce. Celkem obhospodařují asi pětinu bytového fondu v zemi. Mnohdy je však trápí nezájem členů o práci v jejich orgánech. „Velmi těžko se přemlouvá, aby někdo funkci vzal,“ popsal Deníku Bohuslav Švamberk ze Sdružení bytových družstev a společenství vlastníků.
Navíc na členské schůze často chodí málo lidí a nebývají proto usnášeníschopné. Často provedené revize technických zařízení a mají zastaralé pojištění, které v podstatě nekryje škody. „Když přijde pojistná událost, tak se diví,“ posteskl si Švamberk. „Vaše pojistná smlouva se vztahuje na vše, kromě toho co se vám právě stalo,“ mohou podle něj potom slyšet nešťastní vlastníci bytů.
Řada společenství se dosud nevyrovnala ani se změnou svých stanov v souvislosti s novým občanským zákoníkem. Zákonem daná lhůta k jejich odsouhlasení skončila loni v prosinci.
Podle Švamberkova odhadu může jít až o čtvrtinu všech sdružení vlastníků.
Tím výčet nových povinností ovšem zdaleka nekončí.
Dalším postrachem pro jejich vedení je obecné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR), které začne platit v květnu příštího roku. V jeho rámci musejí splnit mnoho povinností, jinak jim hrozí vysoké sankce. Správcům dat, tedy firmám i dalším institucím, povolí údaje zpracovávat a uchovávat jen po nutnou dobu.
Předají-li je bez souhlasu toho, koho se týkají, někomu dalšímu, budou čelit sankcím.
Velkým firmám bude hrozit pokuta až do výše 20 milionů eur, tedy asi 532 milionů korun. Na kontrolu dodržování pravidel uchovávání dat si mohou najmout profesionála zvaného pověřenec.
„Bude to velký problém pro všechny podniky a organizace, bytová družstva a SVJ nevyjímaje,“ obává se předseda Sdružení bytových družstev a společenství vlastníků František Lébl.

31.07.2017 - Deník

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět