Konec války uctili bez Zemana

Tradiční připomenutí kapitulace nacistického Německa se konalo včera dopoledne na pražském Vítkově.
Pietního aktu při příležitosti 72. výročí ukončení druhé světové války se zúčastnili veteráni i předseda Senátu Milan Štěch, premiér Bohuslav Sobotka, předseda Sněmovny Jan Hamáček (všichni ČSSD), ministr obrany Martin Stropnický (ANO) či náčelník Generálního štábu AČR Josef Bečvář.
„Myslím si, že je to to nejmenší, co můžeme udělat směrem k těm, kteří za nás obětovali životy nebo zdraví, ale i k těm, kteří dnes na bojištích při různých konfliktech brání demokracii a také šíří slávu České republiky,“ řekl novinářům Štěch.
Prezident Miloš Zeman tentokrát na Vítkově nebyl. „Není to poprvé, už se to jednou stalo. Pan prezident už v polovině března oznámil, že se nezúčastní, a požádal, abychom ho ze Senátu zastoupili,“ řekl Štěch.
Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka se prezident soustředil na jmenování nových generálů, které se uskutečnilo odpoledne. Připomněl, že prezident na Vítkov zaslal věnec prezidenta republiky a že se obřadu zúčastnili zástupci kanceláře prezidenta republiky. Tradiční pietní akt, který se opět těšil pozornosti Pražanů i turistů, zahájila státní hymna, poté vojáci přinesli za zvuku husitského chorálu historické armádní prapory, politici a vojáci poté k památníku položili věnce a květiny. Následovala minuta ticha a salvy čestné stráže.
Po pietním aktu udělil ministr Stropnický ve Slavnostní síni památníku na Vítkově nejvyšší resortní vyznamenání 32 válečným veteránům a osobnostem resortu obrany.

09.05.2017 - Právo

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět