Senát umožnil dotovat provoz výzkumných institucí

Praha 20. dubna (ČTK) - Senát umožnil poskytovat dotace na provoz výzkumných institucí a jejich materiálové náklady. Dnes tak upravil nedávno přijatý zákon o vědě a výzkumu. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.

Cílem novely je zabránit ochromení systému financování výzkumu a vývoje v důsledku změn zákona, které byly přijaty loni. Řeší stav, kdy je možné poskytnout dotaci jen na projekty, nikoli na provoz institucí, které se výzkumem a vývojem zabývají. Předloha se zabývá také takzvanými materiálovými náklady, aby si například chemik z grantu mohl koupit potřebnou chemikálii.

Změny se dotýkají podle předlohy rovněž možnosti hrazení různých investic, například nákupu přístrojů a pořízení budov. Peněžitá podpora je nyní podle autorů omezena na hodnotu odpisů po dobu trvání výzkumného projektu, ač celková doba odepisování může být i násobně delší. Není možné tedy získat celou pořizovací cenu, tvrdí předkladatelé.

Podobnou ambici měla konkurenční novela vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL). Jejím cílem bylo umožnit jednoznačně dotovat provoz institucí, které se výzkumem a vývojem zabývají, nejen konkrétní projekty. Řešila také financování pořizovací ceny investice, která by sloužila k výzkumu, a dalších provozních nákladů, zejména nákupu různého materiálu. Bělobrádek ale svou předlohu po přijetí poslanecké novely stáhnul.

19.04.2017 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2017) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět