Senát rozhodne o výjimkách z registru smluv a otcovském volnu

Senát rozhodne o tom, které druhy podniků budou mít výjimku ze zveřejňování smluv v jejich registru. Má schvalovat také zavedení týdenní otcovské dovolené. K oběma předlohám senátoři chystají úpravy. Schůze horní komory začne ve středu a bude dvoudenní.

Novela o registru smluv bude patřit k nejsledovanějším bodům zasedání. Senátní ústavně-právní výbor doporučil omezit výjimky jen na národní podnik Budějovický Budvar, nikoli plošně na všechny státní, krajské či obecní firmy. Další dva senátní výbory, které se registrem smluv zabývaly, k žádnému doporučení nedospěly.

Nárok na týdenní placenou dovolenou po narození dítěte pro otce má zavést novela o nemocenském pojištění. Proti je pravice či Hospodářská komora. Novela počítá také s tím, že by dobrovolní záchranáři pobírali vyšší nemocenskou a že nárok na sirotčí důchod by mohlo mít více dětí, které přišly o rodiče. Sociální výbor se zabýval úpravami novely, žádné doporučení však horní komoře nedal.

Nakročeno k přijetí mají další novely, jimiž se Senát bude zabývat. Beze změn nejspíš schválí novelu, podle níž lidé od příštího roku nebudou moci dostat v obchodech zdarma plastové tašky, v nichž by si mohli odnést zboží. Norma má v souladu s plánem EU omezit plastový odpad.

Schválen bude pravděpodobně také zákon, který zavede vlastní pravidla pro diplomaty. Norma upraví pravomoci konzulárních úřadů, zlepší podmínky práce diplomatů a zjednoduší jejich střídání. Umožní také vysílat na místa velvyslanců lidi, kteří nejsou v pracovním poměru k ministerstvu zahraničí. Ke schválení míří v Senátu také novela zákona o státní službě, podle níž by zkušení referenti státních úřadů nemuseli mít maturitu, aby se stali státními zaměstnanci ve služebním poměru.

Další novela státu umožní pověřit kraje pouze běžnými opravami nebo zimní údržbou silnic první třídy, nikoli jejich celkovou správou, což prý představovalo pro regiony nepřiměřenou zátěž. Senát asi schválí také novelu, která má zavést evidenci veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily.

Na programu schůze je i návrh prezidenta Miloše Zemana, který chce do Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) jmenovat spisovatelku a chartistku Lenku Procházkovou. Proti schválení její nominace se ale zvedla vlna odporu nejen mezi pracovníky ÚSTR, kteří poukazují na její názory blízké krajní levici.

18.04.2017 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2017) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět