Zahraniční služba získá vlastní zákonná pravidla

Zahraniční služba získá vlastní zákonná pravidla. Jejich návrh dnes hladce schválil Senát. Předloha zakotvuje a upřesňuje pravomoci konzulárních úřadů, mění podmínky práce diplomatů a zjednodušuje jejich střídání. Umožňuje taky vysílat na místa velvyslanců lidi, kteří nejsou v pracovním poměru k ministerstvu zahraničí. Norma nyní zamíří k podpisu prezidentovi.

V horní komoře se o návrhu zákona nevedla diskuse. Hlasovalo pro ni 66 ze 74 přítomných senátorů, proti nebyl nikdo.

Nový zákon usiluje o zjednodušení administrativy spojené se střídáním diplomatů v ústředí a v zahraničí. Poskytuje také širší možnosti v situacích, kdy je nutné rychle rušit nebo naopak vypisovat nová pracovní místa kvůli politickému vývoji, například v případě zrušení nebo zavedení vízové povinnosti.

Diplomatům zákon usnadňuje sladění osobního a pracovního života. Umožní například čerpat mateřskou a rodičovskou dovolenou na zastupitelském úřadu v zahraničí. Zároveň zavede pro ministerstvo zahraničí možnost zajistit diplomatům a jejich rodinným příslušníkům zdravotní připojištění v době, kdy pracují na zastupitelském úřadu.

Dále norma odstraňuje nedostatky, kdy současná právní úprava nedává konzulárním úřadům odpovídající zákonné zmocnění pro všechny úkony, které provádějí. Přináší to riziko jejich zpochybnění. Nynější zákony navíc vyvolávají nejasnosti o rozsahu konzulárních činností, které úřady poskytují českým občanům v zahraničí. Nově bude pevně zakotven a lidé budou vědět, na co mají nárok.

19.04.2017 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2017) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět