Senát bude o změnách v registru smluv rozhodovat 19. dubna.

Praha 28. března (ČTK) - Senát bude o tom, jaké státní podniky získají výjimku ze zveřejňování smluv v jejich registru, rozhodovat od 19. dubna. Schvalovat má také týdenní otcovskou dovolenou po narození dítěte nebo zákaz bezplatného poskytování plastových tašek v obchodech. Termín schůze dnes stanovil senátní organizační výbor, uvedla na dotaz ČTK tisková tajemnice horní komory Eva Davidová.

Senátoři by měli rozhodnout také o tom, zda se spisovatelka Lenka Procházková stane na návrh prezidenta Miloše Zemana členkou Rady Ústavu pro studium totalitních režimů. Výhrady proti tomu už zveřejnili někteří pracovníci ústavu.

Poslanci v novele o registru smluv značně rozšířili výjimky pro zveřejňování smluv. Tuto povinnost by neměly mít státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu, krajů nebo obcí, které mají obchodní či průmyslovou povahu. Podle kritiků se tím vyprázdnil původní záměr zákona, kterým bylo zabránit plýtvání veřejnými prostředky. Lidovci už ohlásili, že se pokusí výjimky zúžit na národní podnik Budvar, veřejné vysoké školy a výzkumné instituce a některé smlouvy veřejnoprávních médií.

Novela o nemocenském pojištění má zavést nárok na týdenní placenou dovolenou pro otce, pokud si ji vyberou během šestinedělí po narození dítěte. Novela má také zvýšit nemocenskou pro dobrovolné záchranáře a rozšířit nároky dětí na sirotčí důchod.

Zákaz bezplatného poskytování plastových tašek v obchodech má platit od příštího roku v návaznosti na předpisy EU, které mají snížit objem plastového odpadu. Senátoři mají také uzákonit evidenci provozovatelů dobíjecích stanic pro elektromobily.

Senát má také projednat novelu, která má vyřešit problém státních firem s listinnými akciemi v případech, kdy se chtějí ucházet o veřejné zakázky. Problém se týká hlavně Českých drah, které se podle nového zákona o zakázkách nemohou účastnit tendrů na provoz na železničních tratích.

28.03.2017 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2017) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět