Senát schválil smlouvu o partnerství mezi EU a Kanadou

Praha 9. března (ČTK) - Senát dnes hladce schválil smlouvu o strategickém partnerství mezi Evropskou unií a Kanadou. Smlouva upravuje například společný postup v boji proti terorismu, proti šíření zbraní hromadného ničení nebo praní špinavých peněz. Související hospodářskou a obchodní dohodu (CETA), by měla už od příštího roku začít odstraňovat většinu cel a poplatků mezi unií a Kanadou, projedná horní komora až na další schůzi.

Oba dokumenty už v únoru schválil Evropský parlament navzdory levicové kritice. Sněmovna zatím podpořila jen smlouvu v prvním ze dvou kol jejího schvalování, úvodní projednávání dohody nedokončila.

Smlouva o strategickém partnerství mezi EU a Kanadou obsahuje mimo jiné závazek obou stran přispívat k zamezení zbraní hromadného ničení. Budou mimo jiné uplatňovat systém kontrol vývozu zboží souvisejícího s těmito zbraněmi. Obě strany si budou i pravidelně vyměňovat informace o seznamech teroristů a pomáhat i dalším zemím s předcházením a odhalováním terorismu.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) označil smlouvu za \"předjezdce\" smlouvy CETA, která by měla pomoci k většímu uplatnění českých podnikatelů na kanadském trhu. Ta má odstranit většinu cel a průmyslových poplatků, které omezují obchodování mezi osmadvacítkou a Kanadou. Představitelé EU odhadují, že by smlouva v prozatímním režimu mohla začít platit už během jara. Poté by díky ní měla evropská ekonomika dosáhnout nárůstu obchodní výměny až o 12 miliard eur (přes 307 miliard Kč) ročně.

08.03.2017 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2017) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět