Senát možná vrátí do hry zvýšení poplatku za půjčování knih

Praha 21. února (ČTK) - Senát možná vrátí do hry čtyřnásobné zvýšení autorského poplatku za půjčování knih v knihovnách. Poplatek, o jehož zvýšení usilují knihkupci a nakladatelé, by měl být hrazen ze státního rozpočtu. Při dnešním kulatém stole o novele autorského zákona se za ně postavili někteří zástupci ČSSD a STAN. Horní komora bude o novele rozhodovat za dva týdny.

Zvýšení poplatku obhajoval místopředseda Senátu Jiří Šesták z klubu Starostů, podle něhož by měl stát takto podpořit vydávání nekomerčních titulů. Podpořila ho senátorka ČSSD Eva Syková, podle níž by stát měl takto vytvořit lepší podmínky pro autory odborných děl. Návrh, který ve Sněmovně nenašel podporu, počítá se zvýšením poplatku z 50 haléřů na dvě koruny, přičemž výnos by se měl rovnoměrně rozdělit mezi autory a nakladatele.

Novela počítá zejména s tím, že se autorské poplatky budou moci do budoucna zvyšovat maximálně o inflaci. S požadavkem kolektivních správců na jejich vyšší zdražení by muselo předem souhlasit ministerstvo kultury. Úprava je reakcí na razantní zvýšení, které loni navrhovaly Ochranný svaz autorský nebo Intergram a kvůli němuž sklidily kritiku obcí či hoteliérů.

Poslanci navrhli také uzákonit, že nárůst poplatků nad trojnásobek inflace v uplynulých třech letech by musel zpětně odsouhlasit Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ministerstvo kultury s tím souhlasilo, antimonopolní úřad se tomu ale brání s tím, že to nepatří do jeho kompetence.

Předloha by měla podle ministerstva zjednodušit ohlašování živých hudebních produkcí autorským svazům a otevřít možnosti pro zjednodušené licencování, a tím zlepšit přístup ke kulturnímu a vědomostnímu bohatství pro jeho využívání v digitálním prostředí. Sněmovna do normy prosadila úlevy pro hudební produkce, na nichž by byly provozovány pouze tradiční lidové skladby bez známého autora. Pořadatelé by je nemuseli správcům autorských práv vůbec ohlašovat, což navrhoval vlastní novelou autorského zákona také Senát.

21.02.2017 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2017) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět