Senát letos obměnily volby, vůdčí postavení ale udržela ČSSD

Praha - Senát, který si letos připomínal dvě desetiletí své existence, proměnily volby. Nejúspěšnější v nich byli kandidáti s podporou KDU-ČSL, kteří zvítězili v devíti z 27 obvodů a stali se tak druhou nejsilnější frakcí. Vůdčí postavení si ale přesto udržela ČSSD díky početnímu náskoku z předchozích voleb. Předsedou horní komory tak nadále zůstal sociální demokrat Milan Štěch, nejdéle sloužící senátor.

Místopředsedy Senátu zůstali i Miluše Horská z klubu KDU-ČSL a Ivo Bárek z klubu ČSSD. Novými tvářemi ve vedení horní komory se stali Jiří Šesták (za STAN) a teplický primátor Jaroslav Kubera z ODS. Vystřídali Přemysla Sobotku (ODS), který se stal radním Libereckého kraje, a Zdeňka Škromacha (ČSSD), který nedokázal mandát obhájit na Hodonínsku.

K finále letošních senátních voleb přišlo 15,4 procenta voličů, což bylo nejméně v historii pravidelné obměny horní komory. Prezident Miloš Zeman kvůli tomu zapochyboval o smysluplnosti Senátu.
Podobně i předseda ANO Andrej Babiš - kandidáti jeho hnutí vyhráli první volební kolo, ve finále ale dokázali uspět jen tři z nich.

Se Zemanem se senátoři poškorpili v březnu, a to kvůli jeho výrokům proti sankcím EU vůči Rusku za jeho anexi Krymu, nejmenování některých kandidátů na profesory, nebo účasti na demonstraci po boku představitele extremistického Bloku proti islámu. Podle horní komory by neměl svými slovy a činy společnost rozdělovat a zpochybňovat závazky ČR.

ČSSD si v horní komoře udržela vůdčí postavení díky 25 senátorům, o osm mandátů přišla. Z vládních stran pak má KDU-ČSL ve své frakci 16 členů a ANO sedm. Pozici třetí nejsilnější frakce s 11 senátory získala frakce Starostové a nezávislí, která s lidoveckým klubem tvoří v mnoha záležitostech tandem. Ze druhé na čtvrtou příčku klesla ODS s deseti senátory. Pětičlenný Klub nezávislých senátorů se povedlo obnovit Straně práv občanů s komunisty, zeleným se na vlastní frakci dosáhnout nepovedlo. Jejich zástupci tak patří k šesti senátorům bez klubové příslušnosti.

Senát má zatím jen 80 členů vzhledem k tomu, že Nejvyšší správní soud zrušil v důsledku sporů uvnitř hnutí Severočeši.cz volby na Mostecku. Alena Dernerová, která v říjnu mandát obhájila, se tak pokusí vítězství zopakovat potřetí koncem ledna.

Horní komora se letos sešla na 15 zasedáních. Projednala přes 110 zákonů, z nichž osm desítek přijala a 25 doporučila upravit. Sedm zákonů odmítla, zejména pak normy o posílení pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu ve snaze omezit vícečetné kontroly využívání dotací. Vláda se tuto úpravu snaží prosadit znovu.

Ve volebním roce byli senátoři aktivní i v předkládání vlastních norem, navrhli jich dvě desítky. Tucet z nich horní komora podpořila, odmítla naopak návrh na zrušení elektronické evidence tržeb.

25.12.2016 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2016) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět